Analytici varují před hrozbou. Hackeři mohou zahájit jadernou válku!

PC a Mobil 05. června 2017 | 07:57 — Lukáš Bauer
Bezpečností odborníci objevili závažná rizika, na základě kterých se domnívají, že by hackeři mohli zahájit jaderný konflikt, pokud by převzali kontrolu nad britskými ponorkami Trindent.
Další 1 fotografie v galerii
Bezpečnostní zpráva zdůrazňuje také globální nebezpečí plynoucí z hackerských útoků na systémy, které kontrolují zbraně hromadného ničení / Shutterstock

Britsko–americká rada pro bezpečnostní informace (BASIC) ve své zprávě varuje před hrozbou kybernetických útoku, které můžou mít za cíl ovládnutí britských ponorek Trident, disponujících jaderným arzenálem.

„Pokud by se hackerům podařilo prolomit zabezpečení a převzali kontrolu nad systémy ovládající ponorky, mohli by nepříznivě ovlivňovat operace, zavinit ztrátu lidských životů a v krajním případě také fatálním způsobem zneužít jaderné obrané hlavice,“ píše se ve zprávě.

Tempo vývoje nových hackerských technik je tak rychlé, že i ty nejnovější systémy zabezpečení ponorek Trident se mohou stát zranitelnými vlivem specializovaných útoků, na které nemusí být armádní analytici připraveni.

Rada pro bezpečnostní informace zároveň ve své zprávě uvedla, že amatérští hackeři i kybernetické zločinecké organizace v současné době nemají technologie ani schopnosti, které by jim umožnily vykonávat takto složité operace. Za případným útokem by tak museli být armádní specialisté, kteří dobře znají podobné vojenské systémy.

„Nebavíme se tedy rozhodně o jedinci, který ze svého bytu zahájí jadernou válku, ale o cíleném útoku nepřátelského státu, který je vzhledem k stále rostoucím investicím do této oblasti, otázkou velmi krátké doby,“ uvedli dále bezpečnostní odborníci.

Jaderné ponorky tráví více než polovinu svého času na moři, kde cestují osamoceny tisíce námořních mil. Pouze hrstka členů posádky zná skutečnou polohu ponorky, která navíc není připojena k internetu a proto je velmi obtížné ji najít, natož na ni zahájit útok.

Velké nebezpečí však představuje malware, který může být do systému implementován, když je ponorka v doku a čeká na doplnění zásob nebo pokud je plavidlo na některém z servisních úkonů, jakým může být například aktualizace software.

Takto instalovaný malware pak může zůstat neobjeven, zejména pokud je v neaktivním stavu a čeká, až bude aktivován. V takovém případě by nepřátelský stát mohl zastavit tažení ponorek a velmi negativně tak ovlivnit celou vojenskou operaci.

Bývalý britský ministr obrany Des Browne uvedl, že kybernetické ovládnutí ponorek Trident je velmi reálnou hrozbou, protože se jejich provoz spoléhá na příliš mnoho informačních technologií.

Nedávný útok WannaCry, který postihl téměř 300 000 počítačů po celém světě včetně důležitých služeb NHS, byl jen ochutnávkou toho, co se může stát, pokud jsou pokročilé kybernetické zbraně v nesprávných rukou,“ uvedl dále Browne.

Britské ministerstvo obrany v reakci na zvyšující se hackerské hrozby uvolnilo více než dvě miliardy liber na posílení kybernetické bezpečnosti systémů hromadného ničení, zejména před Severní Koreou a ISIS.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu