Astronomové zachytili záhadné signály z nedaleké hvězdy! Co mohou pro lidstvo znamenat?

Věda a technika 20. července 2017 | 14:01 — Lukáš Bauer
Nedávno astronomové v observatoři Portoriku zachytili pomocí radiového teleskopu Arecibo velice záhadné signály, jejichž zdrojem byla s největší pravděpodobností nedaleká hvězda Ross 128. Vědci nyní spekulují o tom, co mohlo být jejich zdrojem.
Vědci používají observatoř Arecibo v Portoriku k výzkumu takzvaných červených trpaslíků. / Internet

Dne 12. května vědecký tým, který obsluhuje observatoř v Portoriku, zachytil zvláštní sérii signálů, které zřejmě pocházely z nedaleké hvězdy, nesoucí označení Ross 128. Tento červený trpaslík je vzdálen od Země pouhých 11 světelných let.

„Signály, které jsme zachytili, se skládaly z širokopásmových kvazi–periodických nepolarizovaných impulzů s velmi silnými disperzními rysy," napsal ve zprávě Abel Mendez, ředitel laboratoře planetárního pohybu na univerzitě v Portoriku.

„Můžeme s jistotou vyloučit, že by jejich zdrojem byly odražené signály z jakékoliv pozemské technologie, protože nikdy předtím jsme nic podobného neměli možnost zachytit," dodal Mendez.

Mendez určil jako pravděpodobné vysvětlení tři potencionální zdroje. Mohlo se jednat o takzvané emise z nějakého druhu hvězdné erupce nebo emise z erupce tělesa ve stejném zorném poli hvězdy Ross 128 a jako třetí zdroj přichází v úvahu impulzní šum nebo porucha vesmírného satelitu, který obíhá velice vysoko nad Zemí.

Každá z těchto hypotéz má však podle vědců svá úskalí. Kupříkladu hvězdné erupce, které vědci pozorují poměrně často, se zpravidla objevují na mnohem nižších frekvencích. Mendez mimo jiné také ve zprávě uvedl, že v zorném poli Rose 128 není téměř žádné těleso o kterém by se měl důvodně domnívat, že by mohlo být zdrojem podobných signálů. A teorie, která počítá s účastí satelitu, má také vážné trhliny. Nikdo z vědců se totiž během své dosavadní praxe nesetkal se satelitem, který by mohl být zdrojem signálů stejného charakteru, které vědci v Portoriku zachytili.

Vědecký tým tak bude potřebovat pro bližší vysvětlení zpracovat mnohem více dat. Anomálie podle Mendéze bude zkoumána i nadále v rámci projektu, který má za úkol lépe porozumět radiaci a magnetickému prostředí kolem červených trpaslíků a usnadnit budoucí objevování nových planet obíhajících kolem nic.

Celý objev tak zatím zůstává pro vědce spíše záhadou a k objasnění bude potřeba hlubší výzkum, který může trvat i několik let. Vědci ale uvádějí, že případné hypotézy, které by mohly za zdroj signálů považovat mimozemšťany, stále zůstávají až na posledních příčkách všech možných vysvětlení.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Japonská Okinawa: Ostrov modrých lagun, korálových útesů, dlouhověkosti, skvělého jídla a klidu

TOP 10 instagramovatelných míst Saúdské Arábie. K focení...

Hokkaidó: Japonský ráj prašanu pro freeride snowboardisty i...

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky?...

Zavřít reklamu