Strojírenský zázrak! První plovoucí elektrárna začala vyrábět elektřinu

Energetika 30. října 2017 | 13:18 — Lukáš Bauer
Instalace větrných turbín na volném moři je v současné době považována za svatý grál pro výrobu zelené energie. Na moři, tedy na rovné ploše, je totiž dostatek větrných proudů, které by mohly napájet celý svět bez jakékoliv produkce oxidu uhličitého. První elektrárna na světě začala u pobřeží Skotska dodávat energii minulý týden.
Další 2 fotografie v galerii
První plovoucí větrná elektrárna začala dodávat energii během minulého týdne / Internet

Projekt plovoucí větrné elektrárny s názvem Hywind oficiálně začal do skotské energetické sítě dodávat elektřinu minulý týden ve středu. Přibližně 25 kilometrů od pobřeží Skotska se nachází milník v oblasti energetiky, který bude dodávat elektřinu přibližně 20 tisícům domácností.

Podle odborníků se jedná o malý strojírenský zázrak, protože každá plovoucí turbína váží 12 tisíc tun a tyčí se do výšky 250 metrů. Turbíny jsou navrženy tak, aby vždy byly ve vzpřímené poloze, čemuž napomáhá i množství 2 kilometry dlouhých kotevních lan, z nichž každé váží až 1200 tun.

Technologii plovoucích větrných turbín lze instalovat až do hloubky 750 metrů, což umožňuje jejich aplikaci i na otevřeném moři, kde jsou daleko silnější větrné proudy než u pobřeží. Nedávná studie totiž prokázala, že větrné elektrárny v otevřených vodách severního Atlantiku mohou generovat až čtyřikrát více elektřiny než jejich pozemní protějšky.

Projekt Hywind bude ještě v dohledné době propojen s baterií společnosti Masdar ze Spojených arabských emirátů. Ukládání energie do baterií je pro větrné elektrárny klíčové. Zajistí jim totiž napájení v případě, když zrovna nefouká žádný vítr.

Instalace celé elektrárny v podobě pěti turbín byla velice nákladná a ropnou společnost Statoil, která její vývoj financovala, stála celkem 263 milionů dolarů.

Energie, kterou v současné době projekt Hywind generuje je poměrně drahá. Jedná se však o průkopnickou technologii, jejímž účelem je především získat cenné zkušenosti z této oblasti pro budoucí masové využití.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu