Oceány mají unikátní schopnost. Bez ní by Země byla dávno neobyvatelná
Pokud by oceány nezastávaly funkci absorpce tepla, které způsobují vysoké emise skleníkových plynů v atmosféře, průměrné teploty na naší planetě by dosáhly nejméně 50 stupňů Celsia. Pro srovnání - průměrná teplota dnes je kolem 15 °C.
Toto zjištění zveřejnili výzkumníci v rámci dokumentu Chasing Coral. Při průměrné teplotě 50 °C by svět nebyl tím světem, jak ho známe dnes. Vědci tak chtějí upozornit na to, že oceány již dlouhou dobu zachraňují naši planetu před přehřátím. Zároveň ale varují, že se oceánské prostředí stává samo neudržitelným.
Teplota oceánů je nejvyšší od doby, kdy začalo vedení záznamů a kvůli tomu trpí stovky mořských druhů. Nedávné události, kdy hromadně vymřely korály na velkém bariérovém útesu, jsou podle odborníků rovněž vyvolány přílišným oteplováním oceánu. Nedávno OSN dokonce vydala varování, že nejvýznamnější korálové útesy na světě mohou úplně zmizet do konce století.
“Předpokládá se, že oteplování převýší schopnost korálových útesů přežít během jednoho až tří desetiletí,“ uvádí zpráva.
Vědci se také obávají, že stále teplejší oceán může také uvolnit miliardy tun methanu z rozmrazeného mořského dna v polárních oblastech. Pokud se tak stane, Země se může dostat do tepelného kolapsu, protože methan je další skleníkový plyn.