Bitcoin je nejlepší investicí letošního roku. Jeho těžba vyžaduje nesmírné množství elektrické energie

Energetika 09. prosince 2017 | 16:25 — Lukáš Bauer
Bitcoin je díky silnému zájmu čínských investorů nejlepší investicí letošního roku. Jeho hodnota je od počátku roku 2017 na patnáctinásobku a stále roste. Odborníci zveřejnili šokující zjištění ohledně elektrické energie, která se na jeho těžbu spotřebovává.
Kryptoměna Bitcoin se od začátku roku dostala téměř na patnáctinásobek své původní hodnoty / Shutterstock

Bitcoin je velmi kontroverzní a nestabilní komoditou, díky které tento rok mnoho lidí na Zemi pohádkově zbohatlo. Stává se také stále častějším terčem kritiků, kteří poukazují na to, že by měla být zakázána, protože světu nepřináší žádnou užitnou hodnotu. Obchází totiž jakoukoliv možnost ji regulovat a transakce pomocí této měny není možné jakkoliv sledovat, takže bývá často zneužívána k financování nelegálních obchodů.

Jeho vznik se datuje do roku 2009, kdy ho vymyslel a vytvořil neznámý vývojář, který si říkal Satoši Nakamoto. Nikdo ale dodnes neví, kdo přesně se za touto přezdívkou skrývá. Před nedávnem tvrdil australský podnikatel Craig Wright, že přezdívka patří jemu, ale nikdo tomu příliš nevěřil. Spekuluje se také o tom, že by kryptoměnu mohl vymyslet Elon Musk.

Bitcoiny lidé získávají prostřednictvím takzvané těžby, která probíhá pomocí dnes už specializovaných počítačů, které poskytují svůj výpočetní výkon. Po splnění určitých norem je majiteli za jeho práci přidělena adekvátní hodnota v Bitcoinu.

Celý systém je nakonfigurován tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilní rychlostí, která se ale postupem času stále zpomaluje. Zajímavostí měny je, že bude vytvořeno pouze 21 milionů Bitcoinů, toto množství bude vytěženo podle předpokladů již v roce 2040.

Díky tomu, že dnes je vytěžení jednoho Bitcoinu oproti počátkům velice časově náročné a pro jeho získání je potřeba stále větší výkon, odborníci začali poukazovat na to, že těžba kryptoměny začíná být vážným energetickým problémem. Podle odhadů mají totiž zařízení z celé planety zapojené do těžby již stotisíckrát větší výkon, než 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. K jeho těžbě je například v letošním roce potřeba neuvěřitelných 32 TWh elektrické energie.

Tato astronomická hodnota běžnému člověku mnoho neřekne. Pro srovnání, je to roční spotřeba, na kterou nedosáhne provoz 159 světových států včetně Nigérie, kde žije 186 milionů obyvatel. Na tuto hodnotu nedosáhne ale ani ekonomicky velice vyspělé Irsko.

Největšími producenty Bitcoinu jsou kryptofarmy v Číně, které získávají energii z obnovitelných vodních elektráren. Dalším velkým producentem je například Venezuela, kde stát dotuje energii a mnoho těžařů toho zneužívá.

Podle mnoha odborníků je to neuvěřitelné mrhání energetickými zdroji ve prospěch virtuální bubliny, která jednoho dne splaskne. Tato tvrzení ovšem provází Bitcoin téměř od jeho vzniku a předpověď toho, zda to tak bude, je velmi obtížná.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu