Vědci mají konečně přímý důkaz, že lidská aktivita zmenšuje ozónovou díru

Věda a technika 11. ledna 2018 | 10:11 — Lukáš Bauer
Poprvé od doby, kdy byla v osmdesátých letech zpozorována ozónová díra, vědci mají jasný důkaz, že snaha lidstva o její zacelení přináší měřitelné výsledky. Důkazy vlivu lidské činnosti na zvyšující se množství ozónu ve stratosféře přinesli vědečtí pracovníci NASA Goddard Space Flight Center (GSFC).
Další 1 fotografie v galerii
Přítomnost destruktivního chlóru se ve stratosféře zmenšuje / NASA

Každý rok v září se nad Antarktidou formuje největší ozónová díra poté, co sluneční záření urychluje cykly, které mají za následek nadměrné mizení ozónu ze stratosféry. Úbytek ozónu výrazně urychlují prvky jako chlor a brom, které z velké většiny pochází z chemických sloučenin zvaných chlor-fluorované uhlovodíky (CFC), jejichž výroba a použití byly v roce 1996 zakázané.

Poslední výzkum, který prokázal výrazné dlouhodobé zmenšení ozónové díry, se zaměřil pouze na její velikost. Skupina vědců z GSFC se zaměřila na skutečné chemické složení v oblasti ozónové díry a získala první opravdové důkazy o tom, že redukce škodlivých prvků v atmosféře má přímý vliv na zvyšování množství ozónu.

S využitím speciálního zařízení MLS (Microwave Limb Sounder), které se nachází na palubě družice Aura, dokázali vědci změřit množství kyseliny chlorovodíkové. Již z dřívějších výzkumů je totiž známé, že tato kyselina se tvoří ve chvíli, kdy chlór zničí všechen ozón a začne reagovat s metanem.

Výsledky dlouhodobých měření ukazují, že hladina chloru ve stratosféře meziročně klesala o 0,8 procenta. Od roku 2005 došlo k téměř dvaceti procentnímu snížení koncentrace destruktivního chloru.

„Dnes zřetelně vidíme, že koncentrace chloru v ozónové díře v posledních letech klesá a dochází k postupné obnově přítomnosti ozónu,“ uvedla Susan Strahan, vědecká pracovnice GSFC a spoluautorka nové studie.

Dva roky po objevení Antarktické ozónové díry v roce 1985 podepsalo 196 států takzvaný Montrealský protokol o látkách, které poškozují ozónovou vrstvu Země. Cílem protokolu bylo vyloučit výrobu a použití 96 chemických látek, které podle vědců mají největší vliv na úbytek ozónu. Těmito látkami jsou CFC (chlor-fluorované uhlovodíky), laicky a komerčně nazývané freony.

„Naměřené snížení přítomnosti chloru o 20 procent je velmi blízké analytickým předpokladům teoretického úbytku. Toto zjištění nám dává jistotu, že snížení úbytku ozónu v polovině září je opravdu způsobeno poklesem obsahu chloru pocházejícího z CFC,“ uvedla Strahan.

Freony (CFC) mají podle složení životnost od 50 do 100 let, takže zůstávají v atmosféře po velmi dlouhou dobu. Lze tedy předpokládat, že k plnému zacelení ozónové díry by mohlo dojít někdy během let 2060 až 2080.

Lidstvo stále stojí na začátku bitvy o nápravu škod, které na Zemi zejména ve dvacátém století napáchalo. Přesto je toto zjištění nadmíru pozitivní zprávou a důkazem toho, že rozhodná akce může v poměrně krátké době přinést jasné výsledky.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu