Čína tvrdí, že má vesmírnou stanici Tiangong-1 pod kontrolu a může ovlivnit místo jejího dopadu

Věda a technika 16. ledna 2018 | 08:20 — Lukáš Bauer
V září minulého roku se objevily informace o tom, že Čína ztratila kontrolu nad svou první vesmírnou stanicí Tiangong -1. Po mnoha spekulacích čínská vesmírná agentura uznala, že stanice na svém orbitu klesá a v roce 2018 spadne na Zemi. Nyní Číňané tvrdí, že kontrolu nad stanicí mají.
Čínská vesmírná stanice Tiangong-1 má vstoupit do atmosféry tento rok / Internet

Mise čínské vesmírné stanice Tiangong-1 měla být ukončena v roce 2013, ale tamní vesmírná agentura se rozhodla misi o několik let prodloužit. V září loňského roku se objevily informace o ztrátě kontroly nad téměř devítitunovým kosmickým zařízením.

Na základě aktualizací ze satelitních sledovačů bylo uvedeno, že stanice Tianglong-1 pravděpodobně znovu vstoupí do naší atmosféry v březnu letošního roku. Zároveň se také vzhledem k velké váze tělesa předpokládá, že na Zemi dopadnou trosky, které neshoří v atmosféře. Tato zpráva vyvolala ve světových médiích rozruch a zažehla koloběh spekulací.

Podle aktuálního tvrzení vrchního inženýra čínské Vědecké a technologické společnosti pro letecký průmysl (CASTC) Zhu Congpenga, zprávy o tom, že čínská národní kosmická agentura (CNSA) ztratila nad vesmírnou stanicí kontrolu, byly velice nepřesné a přehnané.

Tuto zprávu poskytl čínskému internetovému magazínu Science and Technology Daily, ve které Congpenga uvedl, že CNSA vesmírnou stanici stále ovládá a její sestup do atmosféry bude řízený a nebude tedy představovat žádnou hrozbu.

Tato informace je v zásadním rozporu s tím, co CNSA tvrdila v září minulého roku. Předtím totiž uvedla, že stanice nekontrolovatelně padá k Zemi a také, že většina stanice shoří v atmosféře. Na Zemi tak měly dopadnou pouze některé části, přičemž agentura ujišťovala, že nepředstavují téměř žádné nebezpečí.

Podle stávajícího prohlášení CNSA ovšem není zcela jasné, zda sestup bude řízený, nebo pouze monitorovaný. V prvním případě by části stanice mohly dopadnout do takzvaného hřbitova kosmických lodí, což je odlehlá část jižního Pacifiku, kde odpočívá také ruská stanice MIR a spousta dalších kosmických zařízení (čtěte: odlehlé místo na naší planetě ukrývá hřbitov kosmických lodí).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu