Svitky z Mrtvého moře pomalu odhalují své tajemství. Vědci rozluštili předposlední z nich

Věda a technika 27. ledna 2018 | 14:31 — Lukáš Bauer
Svitky z Mrtvého moře je označení pro zbytky starověkých svitků, které byly objeveny v roce 1947 beduínskými pastevci. Vzácné písemnosti, které představují nejstarší nalezený přepis hebrejské Bible, byly psány v kódovém jazyce. Izraelští vědci rozluštili předposlední z nich. Složili ho z více než šedesáti drobných fragmentů.
Svitky byly objeveny poblíž Mrtvého moře / Internet

Texty svitků, které byly objeveny v polovině minulého století poblíž Mrtvého moře za podivných okolností, byly částečně zašifrovány. Rozluštění historické písemnosti vyžadovalo rok usilovné práce izraelských vědců.

Devět set svitků napsaných starověkým židovským společenstvím fascinuje svět od roku 1947. Tehdy je v kumránské jeskyni na západním břehu Mrtvého moře ukryté v hliněných nádobách našli beduíni. Dlouhou dobu se ale spekuluje, že za unikátním objevem stojí zejména pašeráci starožitností, kteří se rozhodli na vzácných artefaktech vydělat.

Izraelským historikům se podařilo v písemnostech rozluštit unikátní 364denní kalendář, který byl sestaven a využíván pouštní sektou zvanou Judeje, stejně jako zmínky o židovských svátcích včetně slavností „Nového obilí“, „Nového vína“ a „Nového oleje“. Tyto starodávné židovské svátky jsou novinkou, protože o nich neexistuje zmínka ani v Bibli.

Část pradávných písemností je uložena v izraelské Svatyni knihy, další jsou součástí expozic Rockefellerova muzea v Jeruzalémě. To se nachází na území, které za šestidenní války v roce 1967 dobyl Izrael na Jordánsku a Jordánci tvrdí, že Izraelci artefakty během tohoto období ukradli.

Originály musí být uchovány v prostředí s optimální vlhkostí vzduchu a teploty, jež odpovídá podmínkám v kumránských jeskyních, kde byly objeveny. Fragmenty dosud nedekódovaného svitku poskládaly dohromady týmy doktora Eshbala Ratsona a profesora Jonathana Bendova.

Nedávno vědci odhalili také tajemství prastarých svitků z Itálie, na nichž se objevily záhadné fialové skvrny (čtěte: Vědci rozluštili tajemství fialových skvrn dávného pergamenu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Josef Maršálek přiznává: Pečení jsem obětoval všechno, česká cukrařina je neuvěřitelně komplikovaná

Jestli máte doma venkovní žaluzie, je nyní ideální čas na...

Jak vybrat správné prkénko, které bude na vaši toaletu...

Podzimní dekorace na hrob dokážete vyrobit i sami. Vyjdou vás...

Fakta o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si...

Pokud chcete na jaře rozkvetlou zahradu, na zasazení...

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Zavřít reklamu