Partyzánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii

Věda a technika 16. března 2018 | 09:56 — Lukáš Bauer
Počátkem letošního roku se přes nesouhlas odborníků a absenci jakéhokoliv povolení do vesmíru dostalo několik soukromých družic. Podle americké federální agentury představují nebezpečí kvůli jejich vysoké rychlosti. O jejich transport na orbitu se postarala málo známá vesmírná společnost.
Další 2 fotografie v galerii
Podle americké vlády představují soukromé družice hrozbu / Shutterstock

V lednu letošního roku se uskutečnil start indické rakety PSLV-C40, která měla na palubě celkem 31 satelitů. Raketa ovšem kromě oficiálních vládních technologií do vesmíru přes nesouhlas mnoha expertů vynesla takzvané pirátské satelity.

Toto označení je použito pro soukromá vesmírná zařízení, nad kterými neexistuje oficiální dohled. Tyto družice nepředstavují problém kvůli velikosti, protože jsou to miniaturní satelity Space Bee startupu Swarm Technologies, podle odborníků je však problémem jejich příliš vysoká rychlost a nulová viditelnost.

Odborníci upozorňují, že se jedná o první neautorizovaný start soukromých družic v dějinách vesmírných letů. Výrobce satelitů, společnost Swarm Technologies, byla založena dvojicí bývalých inženýrů společností Apple a Google Benjaminem Longmierem a Sarou Spangelovou.

Zakladatelé společnosti jsou toho názoru, že jejich technologie dokáže zajistit komunikaci po celém světě za mnohem nižší cenu než běžné satelity. Energii získanou ze Slunce využijí k připojení na zařízení v systému internetu věcí (k internetu připojených zařízení) a pak data odešlou na pozemské stanice.

Přestože se jejich výrobce snažil o získání povolení, družice neprošly normami FCC.
„I při této malé velikosti teď ale mluvíme o dost velkém přesunu energie, která by něco mohla poškodit. Cokoliv takhle velkého a rychlého může být při srážce katastrofální,“ uvedl pro web IEE Spectrum profesor Marcus Holzinger.

Swarm Technologies proto využili zprostředkovatele, kterým byla společnost Spaceflight Industries. Tato společnost poté, co je firma Swarm Technologies ujistila, že její zařízení mají všechna potřebná povolení, nakonec náklad do vesmíru skutečně dopravila. Tento husarský kousek ale pravděpodobně Swarm Technologies vyjde poměrně draho, jejich touha své zařízení vyzkoušet totiž předčila možná rizika v podobě tvrdých sankcí. FCC tak již oznámila, že nepovolí start jiných satelitů této společnosti.

I tak se ale Swarm Technologies zapsala do historie, protože podobnou akci si ještě nikdo nedovolil. Množící se výrobci raketových a vesmírných technologií se podle odborníků mohou k podobným krokům uchylovat stále častěji ve snaze zachránit své podnikání.

Řada společností také pracuje na výrazném zlevnění dopravy na oběžnou dráhu podobně jako společnost miliardáře Jeffa Bezose (čtěte: Obr mezi letadly Stratolaunch je opět o krok blíže svému prvnímu letu do stratosféry).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu