Nebezpečná planetka se může koncem století srazit se Zemí. Na problém upozornili čeští vědci

Věda a technika 12. dubna 2018 | 09:09 — Lukáš Bauer
Astronomové z takzvané kosmické hlídky Kleť upozornili jako první na potencionálně nebezpečné vesmírné těleso. Podle jejich propočtů hrozí střet planetky 2018 GG se Zemí za 68 let. Vzdálené těleso může ohrozit Zemi v průběhu století hned několikrát.
Další 1 fotografie v galerii
Planetka 2018 GG může ohrozit život na Zemi / Shutterstock

Astronomové z české observatoře podrobně analyzovali 144 bolidů meteorického roje Taurid zachycených v roce 2015 Evropskou bolidovou sítí řízenou z observatoře v Ondřejově. Odborníci potvrdili a upřesnili dráhu planetky, která by mohla Zemi zasáhnout v roce 2089.

Astronomové z české observatoře podrobně analyzovali 144 bolidů meteorického roje Taurid zachycených v roce 2015 Evropskou bolidovou sítí řízenou z observatoře v Ondřejově. Odborníci potvrdili a upřesnili dráhu planetky, která by mohla Zemi zasáhnout v roce 2089.

Kleťská kosmická hlídka využívá ke sledování asteroidů 1,06-m teleskop KLENOT. S pomocí teleskopu za příznivého počasí začátkem dubna pozorovala několik těles a došla k poměrně znepokojivému závěru, o kterém informovala na svém facebookovém profilu.

Planetka byla objevena v rámci programu Catalina Sky Survey v Arizoně 6. dubna 2018. Těleso se řadí do kategorie Apollo, což jsou planetky, které křižují zemskou dráhu a mají delší oběžnou dobu kolem Slunce než Země. Na základě náročných výpočtů vědci došli k závěru, že se navíc řadí do skupiny takzvaných potencionálních impaktorů, tedy těles, která mohou s poměrně velkou pravděpodobností ohrozit nebo dokonce zasáhnout planetu Zemi.

Výsledky měření a výpočty naznačují, že planetka 2018 GG může ohrozit Zemi hned třikrát ještě v tomto století, a to 11. dubna 2086, 10. dubna 2089 a 11. dubna 2095. Těleso má přitom v průměru okolo padesáti metrů a pokud by se skutečně se Zemí střetlo, uvolněná energie by se rovnala přibližně dvěma stům atomových bomb svržených na Hirošimu ke konci druhé světové války. Vědci však uvádějí, že jejich závěry nejsou zdaleka konečné a budou je nadále zpřesňovat.

Vesmír je plný záhad a nepředvídatelných scénářů, které může naší planetě Zemi v budoucnu přichystat. Vesmírný výzkum je tak pro lidstvo téměř nepostradatelný v mnoha směrech. Občas vědci narazí také na nejrůznější vesmírné anomálie, jejichž vysvětlení může trvat desítky let (čtěte: Vědci objevili novou záhadu kolem osamocené planety plující vesmírem).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu