Elon Musk přichází s neuvěřitelným projektem pozemské raketové dopravy

Auto-moto 13. dubna 2018 | 07:42 — Lukáš Bauer
Zakladatel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk oznámil již v minulém roce, že by rád svou novou raketu BFR využil nejen pro cesty do vesmíru. Jeho neuvěřitelný projekt pozemské raketové dopravy už dostává skutečné obrysy a společnost by chtěla začít během následujícího desetiletí.
Raketu BFR chce zakladatel SpaceX použít k pozemské dopravě / Internet

Doprava mezi městy za pomoci obrovské rakety Big Falcon Rocket (BFR) by podle prezidentky SpaceX Gwynne Shotwellové měla být v pilotním provozu zahájena již v tomto desetiletí. Informaci prozradila ve středu na konferenci TED a dodala, že ve stejnou dobu už bude jejich raketa létat na Mars.

Po raketě Falcon Heavy, která je nejsilnější raketou současnosti, převezme pomyslné žezlo nová, ještě větší raketa BFR. Na oběžnou dráhu Země dokáže BFR vynést až 150 tun nákladu, což je oproti Falcon Heavy více než dvojnásobek. BFR tak bude hrát klíčovou roli během kolonizace rudé planety (čtěte: Kolonie na Marsu může být záchranou lidstva po třetí světové válce).

Elon Musk ale plánuje tuto původně vesmírnou raketu využít také pro meziměstské cestování. Obrovská raketa může totiž převážet až stovku cestujících. Cena letenek by se navíc neměla zásadně lišit od ceny byznys třídy v běžných aerolinkách.

Hlavní výhodou raketové dopravy je samozřejmě závratná rychlost. Zaoceánské lety, které dnes trvají i desítky hodin, by raketa BFR, která by se navíc pohybovala podobně jako letadlo, zvládla do hodiny. Při ceně letenky maximálně tisíc dolarů by tento projekt mohl znamenat průlom v letecké dopravě.

Například současné lety z New Yorku do Šanghaje trvají téměř 15 hodin, po spuštění raketové dopravy by se zkrátily na neuvěřitelných 39 minut. Z Bangkoku do Dubaje by se lidé dostali za 27 minut, z Tokia do Singapuru za 28 minut a ze Sydney do Atén za 40 minut.

Raketa by mohla přistávat na plošinách vzdálených pět až deset kilometrů od městského centra. Umístěny mohou být podle prezentačního videa i na vodě. První testovací lety chce společnost zahájit již v příštím roce.

Témata: BFR, raketa, doprava, Země, vesmír
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Denisa Nesvačilová se chtěla živit gymnastikou. Dnes je místo toho obsazovanou herečkou

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Zavřít reklamu