Vesmírné zařízení zachytilo zárodky planet v dosud nevídaném detailu
Nové fotografie ze zařízení VLT ukazují dosud nejdetailnější snímky protoplanetárních disků, které obsahují zárodky budoucích planet. Liší se velikostí, tvarem i strukturou. Disky obsahují spoustu materiálu, který se za pomoci gravitace shlukuje do středu směrem k těžkému jádru.
Protoplanetární disky na fotografiích se nacházejí u hvězd typu T Tauri. Jsou velmi mladé, jejich stáří je totiž ve většině případů méně než deset milionů let a mají také velice rozdílnou jasnost. Kolem našeho Slunce podobné útvary kroužily přibližně před 4,5 miliardami let.
Z podobného uskupení nakonec vznikla i naše Země, stejně jako další planety v naší soustavě. Záběry ukazují, jak v tomto období mohla naše Sluneční soustava vypadat. Samotné disky tvoří plyn, vesmírný prach a malá kamenná nebo ledová tělesa velká několik kilometrů, která jsou základním prvkem budoucí planety. Jednotlivé disky se nacházejí přibližně 230 až 550 světelných let od Země. Z pohledu celé galaxie jsou velmi blízko.
Very Large Telescope vybudovala Evropská jižní observatoř (ESO) v poušti Atacama v Chile. Primárním úkolem nástroje je objevovat a studovat velké exoplanety okolo nejbližších hvězd. Nástroj navíc dokáže zkoumat i oblasti kolem hvězd, kde by mohly vznikat planety.
Teleskopům vděčíme za drtivou většinu vesmírných objevů. Jedním z naprosto unikátních objevů, ke kterému kromě výkonného teleskopu vědci potřebovali také pořádnou dávku štěstí, je odhalení nejstarší hvězdy ve vesmíru (čtěte: Vědci objevili devět miliard světelných let od Země vesmírný unikát).