Evropská vesmírná agentura vyslala do vesmíru nejpokročilejší pozorovací zařízení na světě

Věda a technika 28. dubna 2018 | 10:55 — Lukáš Bauer
Ve středu večer odstartovala v rámci evropské mise Copernicus další sonda Sentinel-3B. Již sedmá sonda v pořadí je považována za nejmodernější pozorovací systém na oběžné dráze. Jejím úkolem bude sledování zemského povrchu a provádění měření pohybu půdy.
Program Copernicus je zacílen na sledování pohybu půdy a různá geologická měření / Internet

Na oběžnou dráhu kolem Země byla vyslána v pořadí již sedmá družice Sentinel 3B vesmírného programu Evropské vesmírné agentury (ESA) Copernicus. Vesmírné mise mají za úkol pozorovat naši planetu, monitorovat životní prostředí a sledovat pohyby zemského povrchu.

Mezi odborníky je Sentinel 3B považovaný za nejpokročilejší systém pro pozorovaní naší planety v historii. Družice se po odpoutání od rakety, která odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck, připojila ke svému souputníkovi Sentinel-3A, který obíhá Zemi od roku 2016.

Vesmírný program navazuje na plnění evropské vesmírné strategie. Družice bude přinášet cenné údaje o tom, jak se mění oceány a půda, což pomůže urychlit naše reakce na různé přírodní katastrofy. Zároveň však tyto údaje vytvoří nové podnikatelské příležitosti, protože existuje mnoho odvětví, které budou moci z jejích „služeb“ těžit.

V praxi bude družice také poskytovat důležitá měření pro monitorování vodní biologické produktivity a znečištění moří, bude mapovat změny mořské hladiny a podílet se na bezpečné navigaci v rámci lodní dopravy. Naopak v oblasti pozemního průzkumu bude Sentinel-3B poskytovat včasné informace o geologických změnách krajiny a také sledovat průběh ničivých požárů.

S rostoucím počtem družic ve vesmíru začíná být na orbitě velké množství kosmického odpadu, porouchaných zařízení a vysloužilých satelitů. Nedávno byl také poprvé v historii zaznamenán případ, kdy se do vesmíru dostaly takzvané pirátské družice (čtěte: Partyzánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Barevné spáry vypadají stylově. U výrazných kachlí vsaďte...

Stačí pár fíglů a hned své myčce prodloužíte životnost...

Při zařizování čtecího koutku myslete na správný výběr...

Tajemství dekorování. Vyzkoušejte designové police s...

Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také...

Rozklížený nábytek nemusí skončit v kamnech. Rozvrzané...

Zavřít reklamu