Zemřel nejstarší pavouk na planetě. Zabil ho jiný predátor
Nejstarší žijící pavouk na na Zemi minulý týden zemřel nejspíše po vosím bodnutí. Samička velkého pavouka Gaius villosus se dožila 43 let. Vědci tvrdí, že by se určitě dožila padesátky, nebýt této nešťastné události.
Pavouk z podřádu sklípkanů tak překonal předchozí rekord, který držela 28letá mexická tarantule. Samička byla označena jako „číslo 16“ a výzkumníkům během svého dlouhého života poskytla řadu důležitých poznatků. Tento druh pavouka totiž patří v Austrálii mezi nejvíce rozšířené.
Výzkum populace pavouků v oblasti Central Wheatbelt v západní Austrálii začal v roce 1974, kdy bioložka Barbara York Main, které je nyní 88 let, číslo 16 objevila krátce po jeho narození.
„Díky jejímu dlouhému životu a Barbařině letitému úsilí jsme urazili velký kus cesty ve výzkumu chování a dynamiky populace pavouků,“ uvedla autorka prohlášení Leanda Masonová.
Vědce její smrt zaskočila, a je to pro ně velice smutná událost. Bohužel příroda je nemilosrdná a nebezpečí může číhat na každé rohu. Nedávno byl v přírodě objeven zajímavý druh mravence, jehož příbuzní jsou známi již řadu let. Jedná se o tvora, který explozí svého těla dokáže přemoci mnohem většího predátora (čtěte: Vědci objevili nový druh zvláštního typu mravence. Predátora zabije explozí svého těla, sám přitom zemře).