V útrobách Národního muzea byl objeven světový unikát. Ve skladu ležel bez povšimnutí 150 let

Věda a technika 04. května 2018 | 10:32 — Lukáš Bauer
Během stěhování depozitáře Národního muzea v Praze pracovníci objevili zkamenělinu rostliny, kterou objevil známý paleontolog Joachim Barrande. Po bližším výzkumu však zjistili, že se jedná o nejstarší fosilii rostliny na planetě a navíc v jedinečně zachovalé podobě.
Fosilie 430 milionů let staré rostliny objevil slavný paleontolog Joachim Barrande / Národní muzeum

Stáří unikátní fosilie vědci odhadují na 432 milionů let, což z ní dělá nejstarší makroskopický zbytek rostliny na světě. Zkamenělina, která vyniká oproti nálezům z jiných částí světa také svou výjimečnou kvalitou, v prostorách Národního muzea ležela více než 150 let. Po dokončení rekonstrukce ji muzeum zařadí do stálé expozice.

Na vzácném objevu se podíleli vědečtí pracovníci z Národního muzea, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Geologického ústavu Akademie věd ČR. Podle jejich zjištění je fosilie důkazem toho, že flóra v období před 432 miliony let již mohla produkovat kyslík.

Doposud známé nejstarší rostlinné zbytky z Irska tvořily pouze několik milimetrů velké úlomky. Další vykopávky z Velké Británie nebo z Brazílie nepřesahují délku 25 milimetrů. Oproti tomu vykopávka z Česka má neuvěřitelných šest centimetrů. Barrande ji objevil ve skalách u středočeských Loděnic.

Vzácné fosilii nevěnoval nikdo pozornost pravděpodobně proto, že na první pohled nebyla tak zajímavá jako zkamenělí trilobité. Nález byl po jeho objevení identifikován jako pravěká řasa Fucoides a uložen do depozitáře.

Její objevitel Vojtěch Turek v kameni ale během vyklízení rozeznal suchozemskou fosilní rostlinu a předal ji k dalším specialistům, kteří se vypravili na místo nálezu, jenž označil paleontolog Barrande. Objevili stejný typ rostliny, ale ani jednu v takové kvalitě, jakou objevili v depozitáři muzea.

Tyto druhy prvních fosilií mohou vědcům prozradit mnohé z historie planety, proto jsou velice cenné. V loňském roce byla také objevena zkamenělina nejstarší houby na světě (čtěte: Byla nalezena dosud nejstarší fosilie houby! Světový unikát má však i několik dalších prvenství).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu