Vědci jsou nadšeni. Na tento objev čekali desítky let

Věda a technika 06. května 2018 | 10:01 — Lukáš Bauer
Helium používané na Zemi k plnění pouťových balónků lze najít doslova v celém vesmíru. Vědcům se ale desetiletí nedařilo prokázat přítomnost tohoto plynu u exoplanet. Nyní však všudypřítomný plyn objevili na 200 světelných let vzdáleném světě o velikosti Jupiteru.
WASP-107b je jednou z nejméně hustých planet ve vesmíru / NASA

Helium je druhý nejběžnější prvek ve vesmíru hned po vodíku a představuje hlavní složku dvou planet v naší sluneční soustavě, kterými jsou Jupiter a Saturn. Nikdy se ale vědcům nepodařilo prokázat přítomnost tohoto velice běžného plynu v rámci žádné exoplanety.

Průlomového objevu se dočkali až nyní s pomocí zařízení Wide Field Camera 3, které je součástí Hubblova vesmírného teleskopu. Americké NASA se tak poprvé v historii podařilo prokázat přítomnost helia na planetě, která se nachází mimo naši sluneční soustavu.

Klíčem k úspěchu bylo využití infračerveného spektra. Předchozí neúspěšné pokusy byly realizovány za pomoci ultrafialových a optických vlnových délek. Objev je pro experty důležitý hlavně tím, že nyní mají ověřenou metodiku, kterou lze sledovat složení exoplanetárních atmosfér s pomocí delších vlnových délek.

Planeta, u níž byla zjištěna přítomnost helia v atmosféře, nese označení WASP-107b. Je to planeta o veliosti Jupiteru, která je ale výjimečná svou hmotností. Ve srovnání s Jupiterem má tato planeta totiž pouhých dvanáct procent jeho hmotnosti.

Díky nízké hmotnosti a velice krátké oběžné dráze je tento svět sotva schopen udržet si svou atmosféru. Ve spojení s nízkou gravitací pak dochází ke ztrátě hmoty, která se táhne tisíce kilometrů za planetou a vytváří ocas podobný těm, které mají komety. Experti odhadují, že atmosféra WASP-107b pomalu uniká do vesmíru.

Současné metody, které používají ultrafialové světlo, jsou pro vědce velice limitující. Tato zbrusu nová technika tak může vědcům pomoci lépe zkoumat atmosféru kolem exoplanet o velikosti Země, což bylo se současnými technologiemi velice obtížné.

WASP-107b není se svou nízkou hustotou zdaleka jedinou vesmírnou anomálií. Vědce tak poořád čekají během zkoumání stále nová překvapení. Jedním z největších objevů minulého roku byla záhadná planeta, která se naprosto vymyká běžné charakteristice všech planet (čtěte: Záhadná planeta, která je žhavější než většina hvězd).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu