Nová laserová technologie by mohla přinést revoluci v IT. Počítače mohou být milionkrát rychlejší
Dnešní počítače obstarávají úkoly obsahující základní uživatelské operace, až po extrémně náročné výpočty a algoritmy. Běžný počítač s křemíkovými čipy může dnes bez problému řešit až miliardu operací za vteřinu. S novou laserovou technologií by počítače byly až milionkrát rychlejší.
V rámci experimentu vědci použili pulsy infračerveného laserového světla a pomocí speciálně upravených vrstev wolframu a selenu dokázali přimět čip, aby přepínal ze stavu 0 a 1 stejně jako běžný procesor, ovšem milionkrát rychleji.
Technologie je založena na přenosu informací nikoliv pomocí elektronů, ale fotonů, tedy pomocí světla, které je samozřejmě neúměrně rychlejší. Fotonické mikročipy by představovaly obrovský skok ve výpočetní technice. Jak u superpočítačů, tak u data center, desktopů, notebooků, tabletů a mobilů.
Technologie je také mnohem úspornější než běžné mikročipy a jejich výroba není nákladná. Celá koncepce této revoluční technologie totiž stále vychází z křemíkových čipů, jejichž výroba je léta zavedená a technologické postupy velice dobře známy.
Ve spolupráci s rychle se rozvíjející umělou inteligencí může nová technologie lidstvu poskytnout nebývalý technologický rozvoj (čtěte: Lidský mozek sehrává nerovnou bitvu s umělou inteligencí).