Vzácnou kostru neznámého druhu dinosaura získal soukromý sběratel. Jaký je to druh, se možná nikdy nedozvíme

Věda a technika 06. června 2018 | 08:32 — Lukáš Bauer
Kostra neznámého dinosaura, která byla vystavena v Eiffelově věži, má nového majitele. K nelibosti vědců se jím stal soukromý sběratel, který za vzácnou fosilii zaplatil v přepočtu 41 milionů korun. Jedná o dosud neprozkoumaný druh a díky soukromému vlastnictví se možná nikdy nedozvíme, o jakého dinosaura se jednalo.
Další 1 fotografie v galerii
Prehistorická kostra dinosaura byla vydražena v aukci / Internet

Kostru dvoumetrového masožravce, která byla vystavena v Eiffelově věži, získal za 41 milionů korun soukromý sběratel. Neznámý druh dinosaura měří téměř devět metrů na délku a odborníci se dosud nemohli shodnout na druhu, ke kterému tvor patřil. Po naší planetě běhal před zhruba 155 miliony let.

Krátce po jeho objevení před pěti lety v americkém Wyomingu se vědci domnívali, že se jedná o allosaura, po čase se ale ukázalo, že lebka, zuby a pánev jsou nápadně odlišné. Je tedy možné, že to je jiný, nový druh, který zatím čeká na své pojmenování.

Proti aukci se postavila skupina paleontologů, podle kterých se jedná o světový unikát už jen z toho důvodu, že kostra je ze 70 procent kompletní. Mluvčí aukčního domu Aguttes Eric Mickeler serveru Nature řekl, že jde o legální dražbu, ale že také doufá, že fosilie nakonec skončí v muzeu.

Správně se totiž obávali, že kostra skončí v soukromé sbírce, kde k ní nebudou mít vědci přístup. Nemohli by dinosaura pak popsat a pojmenovat. Prezident zmíněné společnosti David Polly redakci Nature řekl, že podobných dražeb přibývá a fosilie, které skončí u soukromníků, pak bývají pro vědu ztraceny. Jejich předpoklad se vyplnil a kostru skutečně získal soukromník. Jak sní naloží, je zatím nejasné.

Novým majitelem je soukromník z Francie. Podle dostupných informací ale nový majitel slíbil, že vědci budou moci kostru teropoda zkoumat. Pokud se skutečně bude jednat o nový druh, přidělit mu jméno již vědci ale nemohou. První právo na pojmenování nálezu má totiž jeho majitel.

Do podobných aukcí se většinou dostávají zkameněliny objevené na soukromých pozemcích ve Spojených státech, které legální prodej umožňují. V řadě jiných zemích, kde se podobné kostry dinosaurů vyskytují, jsou podobné aukce přísně zakázány a hrozí za ně mnohaleté tresty (čtěte: Byl zadržen muž z Číny, který se snažil propašovat prehistorický unikát obřích rozměrů).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu