Hlas slavného kosmologa Hawkinga bude vyslán vesmírem k horizontu události nedaleké černé díry
Kosmolog a teoretický fyzik Stephen Hawking zemřel 14. března a byl pohřben v části Westminsteru, hned vedle Isaaca Newtona, Charlese Darwina a další řady významných britských osobností. Hawkingova rodina uvedla, že je poctěna tím, že jejich otec může odpočívat na takovém místě.
Nedílnou součástí obřadu bude také vyslání Hawkingova hlasu v podobě slov zakomponovaných do Vangelisovy skladby ke vzdálené černé díře. Jedná se o černou díru číslo 1A 0620-00, která se nachází v binárním systému s poměrně obyčejnou oranžovou trpaslíkovou hvězdou. Systém je od Země vzdálený přibližně 3 500 světelných let.
„Je fascinující a zároveň i velmi vypovídající, že hlas Stephena Hawkinga spolu s hudbou Vangelise dosáhnou 3 500 let vzdálenou černou díru a dostanou se až do samotného horizontu událostí,“ uvedl Günther Hasinger, ředitel výzkumu v Evropské vesmírné agentuře (ESA).
Příležitost zúčastnit se pamětního obřadu dostalo velké množství lidí z celého světa poté, co přišlo 25 tisíc žádostí o lístky. Hosty uvítají dobrovolníci zahajovacího ceremoniálu londýnských paralympijských her 2012.
Fyzik Stephen Hawking se narodil 8. ledna 1942. Vystudoval univerzitu v Oxfordu i Cambridgi. V 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle.
V roce 1979 se stal profesorem matematiky. Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojení Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Jeho klíčovým dílem je Stručná historie času. Hawking také dokázal změnit vnímání lidí ohledně fungování černých děr a jaký význam mají pro zbytek vesmíru (čtěte: Astronomové zachytili ve vesmíru velice vzácný úkaz střetu hvězdy s černou dírou).