Tatra představila nové hasičské speciály. Nové vozy představují vrchol hasičské techniky

Auto 13. července 2022 | 08:08 — Lukáš Bauer
Společnost Tatra Trucks představila své zbrusu nové hasičské speciály určené pro ty nejnáročnější podmínky. Nové vozy, které představují vrchol hasičské technologie byly představeny na výstavišti v německém Hannoveru konal veletrh Interschutz 2022.
Další 1 fotografie v galerii
Společnost představila na veletrhu nové hasičské vozy / Tatra Trucks / volný zdroj

Veletrh Interschutz se koná pravidelně jednou za pět let, ale kvůli pandemii bylo jeho konání dvakrát odloženo, od posledního ročníku tedy uběhlo již 7 let. O to významnější byl jeho letošní ročník. Na veletrhu vystavovalo své produkty z oblasti hasičské techniky, záchranných služeb či civilní ochrany, ale také komunikační techniky, vybavení řídicích středisek, jakož i ochranných prostředků a dalšího vybavení přes 1300 firem z 50 zemí. Mezi nimi byla i expozice společnosti Tatra Trucks.

Nejnovější hasičská technika

Kopřivnická firma prezentovala ve spolupráci s partnery speciální hasičské automobily na podvozku osvědčené modelové řady Tatra Force, konkrétně šlo o vozidla Titan a Tigon. První jmenované vystavoval Záchranný útvar HZS ČR a vznikl ve spolupráci Tatra Trucks a THT Polička. Je vybavené čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou, která poskytuje osádce maximální bezpečnost a je určeno pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Konstrukce podvozku má konfiguraci 8x8 se všemi řiditelnými nápravami, vozidlo je vybaveno motorem Cummins a automatickou převodovkou Allison.

Tigon je výsledkem spolupráce Tatra Trucks a rakouské společnosti Rosenbauer. Jde o speciální hasicí automobil do těžkého terénu a extrémně náročných podmínek v průmyslových provozech, jakou jsou například rafinérie nebo v zařízeních pro těžbu ropy. Vystavený exemplář představoval provedení vozidla, které je určeno pro zákazníka v Ománu.

Stánky českého průmyslu

Další hasičská vozidla na podvozcích Tatra vystavovali i tradiční partneři společnosti Tatra Trucks. Již zmiňovaná společnost Rosenbauer prezentovala například automobil Tatra Force 4x4 AWS určený pro hašení lesních požárů. Německý Bundeswehr v loňském roce vybral ve výběrovém řízení obdobný typ vozidla v celkovém počtu 77 kusů.

Na stánku THT Polička byli k vidění rovněž vozy Tatra Force 4x4 a 6x6 se zadní natáčecí nápravou. Vozidla splňují normu Euro 6e a jsou určena pro evropský trh. Vozidel Tatra Force 4x4 bylo v nedávné době dodáno celkem 46 kusů pro spolkovou zemi Braniborsko. Zakázky pro Bundeswehr a Braniborsko dokazují, že vozy Tatra se úspěšně prosazují i na náročném německém trhu se silnou konkurencí.

V expozici dalšího tradičního partnera kopřivnické automobilky, firmy KOBIT, vystavoval HZS Moravskoslezského kraje vyprošťovací a odsunové vozidlo Tatra Force 6x6, které slouží tamním hasičům. Na stánku firmy Kobit byla k vidění také cisternová stříkačka Tatra Force 6x6 CAS30. V souvislosti s tímto exponátem můžeme připomenout, že před necelým měsícem Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vyhlásilo výsledky výběrového řízení na dodávky nových cisternových automobilových stříkaček pro velkoobjemové hašení. Vítězem se stala právě firma Kobit, která ve spolupráci s Tatra Trucks dodá českým hasičům až 50 těchto vozidel. Dále čtěte: (Německo představilo po více než čtyřiceti letech nový tank Panther. Na bojišti nemá konkurenci)

Zdroj: Tatra Trucks

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu