Finger pay – technologie, která znamená konec platebních karet!

Elektronika 27. února 2017 | 08:34 — Lukáš Bauer
Skener otisků prstů není ničím novým. Technologie, která dnes slouží k odemykání telefonů, nebo bezpečnostních dveří, proniká nově do platebních systémů.
Další 2 fotografie v galerii
Stane se placení prstem součástí každodenního života? / Internet

Jedná se o nejnovější technologii na poli biometrických plateb, která jde ruku v ruce s aktuálním trendem, zbavit nás hotovosti, platebních karet a dokonce i peněženky. Všechny tyto věci, které lidstvo po desetiletí používá k placení, budou možná brzy minulostí a k provedení platby, nám postačí pouze náš vlastní prst.

Struktura otisku prstu každého člověka na planetě je unikátní a pravděpodobnost, že dva lidé mají stejný otisk prstu je 3,4 miliardy ku jedné. Z toho vyplývá, že přístroj, který Váš otisk prstu snímá, si je stoprocentně jistý, že jste to právě vy.

Celý systém spočívá ve spojení otisku prstu a bankovních údajů jeho majitele. V takovém případě již nic nebrání tomu, aby jste mohli platit kdekoliv, místo svojí bezkontaktní kartou, svým otiskem.

Jedná se o velmi atraktivní technologii, která je v pilotním provozu v Londýně na několika zkušebních místech. Podle prvotní odezvy od provozovatelů, jejichž podnik je registrován jako testovací subjekt pro tento projekt, je technologie velice rychlá a spolehlivá.

Masová záležitost, nebo jen další novinka, která skončí v zapomnění...

Nicholas Dryden, generální ředitel platební společnosti Sthaler, která za vývojem nové technologie stojí, tvrdí, že platební systém se brzy objeví v provozu supermarketů, kin a festivalů. Podle Drydena budou pro budoucí osud nové platební metody naprosto klíčové právě výsledky z provozu v supermarketech.

Současný trend jasně napovídá, že biometrické platby budou zanedlouho běžnou součástí našeho každodenního života.

„V následujících deseti letech, možná o trochu déle, bude bankovnictví k nepoznání od podoby, ve které ho známe dnes,“ uvedl šéf Britské asociace bankéřů, Anthony Browne.

„Budeme mít mnohem větší úroveň zabezpečení, pomocí biometrických metod a zároveň ten nejvyšší stupeň komfortu,“ dále uvedl Browne.

Otázkou jen zůstává, zda každý bude chtít registrovat své otisky prstů bankovním institucím a jestli jsou biometrické platby skutečně tak bezpečné, jak se tvrdí. Podle výrobce technologie, však jedna ze zásadních otázek vyřešena je. Uříznutým prstem, nebo maketou prstu někoho jiného, zaplatit nepůjde.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Zabraňte rosení oken dřív, než se vám v bytě rozleze...

Hypoteční turistika se přestane od září vyplácet, banky...

Tipy, jak vybrat dokonalé hliníkové dveře

Zavřít reklamu