První laserová zbraň na světě je v ostrém provozu! Co všechno umí a kdo ji má ve výzbroji?

Elektronika 24. července 2017 | 14:56 — Lukáš Bauer
Nová zbrojní laserová technologie již není k vidění pouze ve filmech, ale stala se skutenčně realitou dneška. Děsivou laserovou zbraní disponuje totiž jedna z lodí amerického námořnictva. Laser s označením LaWS dokáže zcela neslyšně zasáhnout cíl s ohromující přesností.
Nově vyvinutou laserovou zbraní je vybavena loď amerického námořnictva USS Ponce / Internet

Lodí nesoucí novou laserovou technologii, je podle zpráv obojživelné přepravní plavidlo USS Ponce, které aktuálně působí v Perském zálivu. Posádka lodi uvedla, že schopnosti této zbraně jsou dech beroucí.

„Z provozního hlediska celá věc funguje v podstatě jako laserové ukazovátko," řekl televizi CNN podplukovník Cale Hughes, který má na starost obsluhu nové zbraně.

Silný laserový paprsek LaWS je naprosto tichý a zbraň tedy nevydává žádný zvuk, slyšitelný pro okolí. Tento fakt například zcela eliminuje hrozbu, která spočívá v možném odhalení pozice nepřítelem na základě zvukového efektu, který střelbu z konvenčních zbraní provází.

Celá zbraň je také extrémně rychlá. Laser se totiž po vystřelení pohybuje rychlostí světla, přibližně 300 000 kilometrů za vteřinu. Pro představu tato rychlost představuje asi 50 000 násobek rychlosti mezikontinentální balistické střely, kterou nedávno testovala Severní Korea.

Systém, který vyšel americké námořnictvo na téměř 40 milionů dolarů, je navržen tak, aby ho mohla obsluhovat pouze 3 členná skupina. Zbraň má také samostatný generátor, který se stará o dodávku elektřiny.

I přes poměrně vysoké pořizovací náklady má však celý systém jednu další výhodu. Na rozdíl od drahých raket a nábojů, stojí totiž jeden výstřel z laseru v přepočtu asi 30 Kč, což jsou náklady velmi zanedbatelné.

V současné době je laser možný použít k sestřelení cílů ve vzduchu, vodě i na souši, nutný je však optický kontakt laseru se zaměřeným objektem.

Další velkou výhodou laserové zbraně je obrovská přesnost, díky které je například možné zasáhnout pouze motor nepřátelského plavidla a tím ho vyřadit z boje bez nutnosti jeho zničení. Toto je zcela odlišná bojová taktika, než kterou umožňují dnešní konvenční zbraně.

Podle pravidel Ženevské úmluvy nesmí však ozbrojené síly používat laserové zbraně přímo proti lidem, uvedl na webu Optics.org, který sleduje dění ve fotonickém průmyslu.

Americké námořnictvo již vyvíjí laserové systémy druhé generace, které by mohly být schopny ničit i jiné hrozby než jen letouny a vodní plavidla. Na otázku novinářů, zda budou moci být nové lasery využity i pro boj pod hladinou, se kapitán lodi Ponce Christopher Wells usmál a dodal: „možná.“

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nedostatek personálu a vysoké náklady potápí české restaurace a hospody

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Zavřít reklamu