Neviditelná hrozba! Co jsou to akustické zbraně?
V kubánské Havaně bylo několik amerických ale i kanadských diplomatů zasaženo neznámým typem útoku, který jim způsobil vážné zdravotní problémy v podobě částečné nebo úplné ztráty sluchu, u některých bylo dokonce prokázáno trvalé poškození mozkové tkáně.
Odborníci nyní spekulují nad použitím některé z forem akustické zbraně, která by mohla taková zranění způsobit a také nad tím, kdo by mohl mít prospěch z poškození americko-kubánských vztahů. Že by to měla na svědomí Kuba je stále méně pravděpodobné, protože s Kanadou mají Kubánci nadstandardní vztahy a útokem byli zasaženi i kanadští diplomaté. Spekulace se tedy ubírají směrem, že útok může mít na svědomí vláda třetí strany, která chce zabránit obnově americko-kubánských vztahů. V neposlední řadě není také vůbec jasné, jaký typ akustické zbraně by takto rozmanitá poškození mohl způsobit, a navíc naprosto neslyšně.
Sonické a ultrazvukové zbraně (USW) jsou obecně zbraně různých typů, které používají zvuk k zranění, nebo zneškodnění nepřítele. Použití sonických zbraní je však v současné době stále velmi omezené a u pokročilejších technologií teprve probíhá jejich výzkum a vývoj.
Dnešní realita
Akustické zbraně nejsou mystické, ale opravdu existují. Například američtí námořníci používají akustické zbraně s dlouhým dosahem, které nesou označení LRAD a vydávají hlasitý a velice nepříjemný zvuk, který je schopen poškodit sluch lidí ve vzdálenosti až 300 metrů. Tato zařízení se používají například při demonstracích, nebo pro jakoukoliv jinou kontrolu davu. Tento typ zbraně byl rovněž použit proti somálským pirátům, kteří napadli výletní loď, ale na Kubě použita určitě nebyla, protože je obrovská a vydává slyšitelný zvuk.
Zbraně, které slyšet nejsou a mohou poškodit sluch nebo dokonce mozek teoreticky existovat mohou. První způsob, jak dosáhnout stejné charakteristiky útoku je použití mikrovln. Bylo totiž prokázáno, že malé paprsky zaměřené na lidskou hlavu rychle zahřívají tkáň v mozku a generují malou rázovou vlnu.
Tato rázová vlna je následně zaznamenána jako nezřetelný zvuk lidským uchem, které rozvibruje extrémně vysokou frekvencí. V takovém případě jsou ztráta sluchu a silné bolesti hlavy nevyhnutelné, a pokud by mikrovlny měly dostatečnou energii, mohly by způsobit i trvalé poškození mozku. Stále je však pravděpodobné, že konstrukčně by takové zařízení rozhodně nepatřilo mezi „kapesní“.
Další zbraní, která by mohla taková poškození způsobit je infrazvuková, tedy zbraň vydávající zvuk o nižší frekvenci, než kterou je lidské ucho schopné zachytit. Infrazvuk může také v některých případech způsobit ztrátu sluchu. Podle americké národní zdravotnické instituce může vystavení koncentrovanému infrazvuku vést k únavě, apatii, depresi, tlaku v uších, ztrátě koncentrace, ospalosti a také vibraci vnitřních orgánů, které může trvale poškodit.
Studie
Některé studie potvrdily, že vystavení ultrazvuku s vysokou intenzitou při kmitočtech od 700 kHz do 3,6 MHz způsobilo poškození plic střev a jater u myší. Schémata srdeční frekvence po vibroakustické stimulaci vedla k závažným negativním důsledkům, jako je například srdeční arytmie. Testy provedené na myších prokázaly, že prahová hodnota poškození plic a jater se objevuje přibližně na hranici 184 dB.
Záhada z Havany je tak stále neobjasněna, protože podle odborníků v současné době není známa technologie, která by mohla způsobit útok takové charakteristiky, jaký zasáhl americké i kanadské diplomaty. Nikdo však nemůže zatím s jistotou říci, že podobná hi-tech zbraň neexistuje.