Nenápadný objev před sedmdesáti lety odstartoval elektronickou revoluci dvacátého století

Elektronika 26. prosince 2017 | 11:37 — Lukáš Bauer
Polovodič je prvek, který je vodivější než izolant, ale méně než kov, přičemž jejich odpor je do určité míry závislý na dalších fyzikálních vlastnostech. Tento materiál se stal nezbytným pro vynález součástky, která nahradila zastaralé velké elektronky a začala elektronickou revoluci.
Další 3 fotografie v galerii
Tranzistor je nejvýznamnějším objevem v oblasti elektroniky / Shutterstock

Elektronka neboli lampa byla počátkem dvacátého století nedílnou součástí každé elektroniky. Konstrukce elektronky se vyvinula ze žárovky na základě objevu T. A. Edisona z roku 1883. Nevýhodou se však časem stala její značná velikost, a proto bylo potřeba přijít s novou součástkou, která dokáže zesilovat elektrický signál, ale bude mnohem menší.

Americký tým vědců ze společnosti Bell Telephone Laboratories proto započal s vývojem. S polovodiči již měli své zkušenosti, a proto je napadlo vytvořit celek ze třech polovodičových vrstev o různých vlastnostech.

Tento drobný ale revoluční objev vyústil v předvedení prvního tranzistoru, který oproti elektronce nabízel spoustu výhod. Byl mnohonásobně menší, měl vysoký výkon, velmi nízkou spotřebu a oproti elektronce byl také mnohem spolehlivější.

Zprvu nebudil tento objev u výrobců elektroniky žádné emoce a například vedení tehdejšího největšího výrobce elektronek společnosti Phillips prohlásili, že je tranzistor v žádném případě nemůže ohrozit. Netrvalo však příliš dlouho a součástka amerických vědců Johna Bardeena, Waltera Nrattaina a Williama Shockleyho způsobila doslova elektronickou revoluci. Umožňovala totiž výrobu mnohem menších, levnějších, výkonnějších a spolehlivějších zařízení. Naprostým hitem se stala například první transistorová rádia neboli „tranzistoráky“.

Součástka prošla svým vývojem od prvních germaniových hrotových tranzistorů, které nebyly příliš spolehlivé až po křemíkové plošné tranzistory, jejichž princip se prakticky používá až dodnes. Bez těchto drobných součástek se neobejde dnes žádná elektronika, ať už ke každodennímu nebo průmyslovému účelu.

Asi největším přínosem se stal tranzistor v oblasti výpočetní techniky díky miniaturizaci, kterou umožňuje. Během několika byla součástka natolik zmenšena, že umožnila vývoj dnešním mikročipů, které na ploše několika centimetrů čtverečních ukrývají až stovky milionů tranzistorů. To je také důvodem, proč výkon počítačů tak závratně roste.

Vynálezci tranzistoru získali za svůj průlomový objev v roce 1956 Nobelovu cenu za fyziku. Shockley si poté založil společnost Shockley Semiconductor, která je považována za základní kámen dnešní technologické čtvrti Sillicon Valley. Později se stala největším výrobcem polovodičové techniky společnost Intel, dnes je největším výrobcem Samsung.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vládní konsolidační balíček výrazně omezil volnočasové benefity pro zaměstnance

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu