Metaverze Marka Zuckerberga pravděpodobně navždy změní lidské duševní zdraví
Metaverse je virtuální svět zahrnující hry, sociální média, rozšířenou realitu a kryptoměny. Ale ať už půjde o to, co nyní chystá sám Zuckerberg, nebo co mají v plánu společnosti jako Microsoft, Apple a Nvidia, jedno je jasné. Do budoucna to nejspíš ovlivní duševní zdraví lidí, z nichž někteří jsou již dnes silně integrováni do online světa.
Kdy nás stroje ovládnou?
Podle článku v Psychology Today má věda konkrétní důkazy, které spojují nadměrné používání digitální technologie s několika problémy duševního zdraví, jako je deprese, psychotismus a paranoidní představy.
Trávení nadměrného množství času v digitálním prostředí může také vést k tomu, že upřednostní virtuální prostorů před realitou. To může negativně ovlivnit naši schopnost zapojit se do reálného života, ať už je to díky nedostatečnému sebevědomí, pocitu sounáležitosti nebo přílišné sociální úzkosti. Jinými slovy, když lidé budou trávit spoustu času ve světě, ve kterém jsou všichni dokonalí, krásní a ideální, nastanou problémy.
Tak už se dokonce uvažuje o psychologické pomoci těm, kteří virtuální realitě propadnou. Jinými slovy, mít léčbu duševního zdraví okamžitě dostupnou v samotné metaverse bude pravděpodobně časem nutné.
Na druhou stranu jsou tu i vědecké názory, že metaverze může být hnací silou, která nás lidi udrží ve spojení, ale možností spojení přece lidé mají už nyní nepřeberné množství. Také čtěte: Propracovanost dezinformační sítě Ruska je na vysoké úrovni. Experti odhadují, že tímto způsobem vláda šíří fake news mezi miliony lidí.
Zdroj: NY Post, Psychology Today