Jeden z nejvzácnějších počítačů na světě bude tento rok na prodej! Neuvěříte, jaká je jeho hodnota!

PC a Mobil 17. března 2017 | 11:28 — Lukáš Bauer
Zpráva o tom, že bude na prodej legenda Apple–1, jeden z nejvzácnějších počítačů na Zemi, oblétla doslova celý svět. Těchto fungujících historických počítačů, dnes gigantické firmy Apple, je totiž na světě pouze osm.
Unikátní počítač Apple-1 má dnes obrovskou hodnotu / Internet

Německý dražitel Breker nedávno vydal zprávu prostřednictvím fanouškovského webu Apple MacRummors, že v druhé polovině tohoto roku dá do dražby unikátní počítač Apple-1, který ve funkčním stavu zbývá na světě posledních 8 kusů.

Nový majitel tohoto historického počítače spolu s ním také získá několik skvělých bonusů. Breker totiž ve zprávě přislíbil, že k počítači kupec dostane originální manuál a dokumentaci, stvrzenku za koupi základní desky, kazetový magnetofon a záznam Jobsových a Wozniakových telefonních hovorů.

Očekává se, že plánovaná aukce bude skutečný boj a konečná cena se může vyšplhat i přes 1 milion amerických dolarů. V roce 2014 se jeden z těchto počítačů vydražil v aukci Bonhams v New Yorku, za neuvěřitelných 914 tisíc dolarů a o dva měsíce později byl vydražen druhý kus v aukci CharityBuzz za 815 tisíc dolarů.

Cena unikátního počítače je tak vysoká zejména proto, že je ztělesněním legendy, úspěchu a dnes nejhodnotnější technologické firmy světa, společnosti Apple. V dobách kdy vznikl počítač Apple–1, byl Apple malou garážovou firmou a těchto počítačů se mu podařilo vyrobit a prodat pouhých 175 kusů. Odhaduje se, že na světě stále existuje 50-60 počítačů Apple–1, z toho ale pouze 8 plně funkčních.

 Apple-1 je mezi sběrateli nejvíce ceněn pro své prvenství v historii společnosti. Jednalo se o první produkt, který sériově prodávala společnost Apple. Navíc financování vývoje a výroby tohoto stroje si žádalo v té době osobní oběti Jobse i Wozniaka, když kvůli němu museli prodat svou dodávku značky VW a také kalkulátor HP–65

Výroba prvního počítače Applu trvala pouhý rok, mezi léty 1976 a 1977, než byl představen inovovaný produk Apple II. Vzhledem k tomu že v té době byl Steve Wozniak jedinou osobou, kerá mohla odpovídat jako technická podpora pro dotazy majitelů Apple–1, tak jim Apple nabídla výkup těchto strojů v rámci trade-in programů a tím se výrazně zvýšila jejich dnešní hodnota.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu