Vědci objevili kolem Jupiteru dalších dvanáct dosud neznámých měsíců
Týmu amerických vědců se podařil objev, který přepíše učebnice. Jupiter totiž obíhá minimálně o 12 měsíců více. Tato vesmírná tělesa jsou poměrně drobná, přičemž nejmenší z nich má průměr menší než jeden kilometr a stává se tak nejmenším známým měsícem v naší Sluneční soustavě.
Žádná jiná planeta se nemůže pochlubit takovým počtem měsíců, jaký obíhá kolem Jupiteru. Nově objevená tělesa zatím nedostala žádné jméno, kromě toho nejmenšího. Ten vědci pojmenovai Valetudo.
Scott Sheppard z Carnegieho vědeckého ústavu označil nejmenší měsíc za „podivnou kouli“. Těleso se vyznačuje také tím, že jeho neobvyklá orbita se zásadně liší od oběžných drah všech ostatních známých Jupiterových měsíců. Vědcům se je nepodařilo najít už dříve kvůli jejich miniaturním rozměrům a těžko předvídatelným oběžným drahám.
Nejmenší měsíc oběhne kolem své planety ve směru její rotace jednou za rok a půl. Jeho nakloněná oběžná dráha protíná orbity roje dalších měsíců, které se pohybují proti rotaci Jupitera. Díky této nestabilní situaci, ve které se měsíc nachází, je velice pravděpodobné, že může rychle zaniknout. Dále čtěte: (Vědci dlouho pátrali po zdroji téměř neviditelných částic, které zachytila observatoř v Antarktidě. Pocházejí ze záhadné vzdálené galaxie).