Vědci prokázali, že člověk svou činností změnil klasická roční období na Zemi

Věda a technika 24. července 2018 | 08:48 — Lukáš Bauer
Díky satelitním datům, která vědci sbírali více než čtyřicet let, se podařilo prokázat přímou souvislost mezi lidskou činností a změnami teplotních charakteristik jednotlivých ročních období. Šance, že prokázané teplotní změny vznikly samovolně bez zásahu člověka, jsou podle expertů jen pouhé jedno procento.
Roční období se mění vlivem lidské činnosti / Internet

Od průmyslové revoluce se naše planeta začala výrazným způsobem měnit a vědci jsou přesvědčeni, že za změnami klimatu a změnou charakteristik ročních období stojí rovněž člověk. V nejnovější studii, jejíž základ spočívá v datech, která byla nasbírána za posledních čtyřicet let, se zaměřili na nerovnoměrné tempo sezonních změn v atmosféře nad zemskými póly.

Vědci tak analyzovali rozsáhlé datové soubory, které obsahují údaje z měření za posledních čtyřicet let. Díky tomu získali jedinečný přehled teplotních rozdílů na začátku a konci každého měsíce v tomto období a došli k jednoznačnému závěru.

Zatímco v prvních letech měření byly rozdíly teplot větší, naopak v posledních letech se rozdíly mezi teplotami v jednotlivých ročních obdobích výrazně snižují. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že za tímto jevem nad póly mohou zejména skleníkové plyny, které člověk do atmosféry vypouští.

Kritici sice oponují, že klimatické počítačové modely jsou velice nepřesné, satelitní data však podle vědců mluví jasně. Pět ze šesti satelitních datových analýz ukazuje, že oteplování vzrostlo v posledních letech daleko nad rámec přirozeného vývoje Země.

 „Existuje spousta důkazů o tom, že sezonní cyklus na Zemi se mění. Tento jev můžeme pozorovat v každodenním životě, stačí se podívat ven a zjistíte, že stromy kvetou dříve než obvykle nebo se vracejí ptáci z teplých krajů v měsících, ve kterých jsme je před mnoha lety neviděli," uvedla Friederike Otto, profesorka  Oxfordského programu pro výzkum klimatu. Dále čtěte: (Facebook oznámil, že nezačne mazat falešné zprávy).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pivovary zdražují, i když přichází ekonomicky těžké časy. Má to svůj důvod

Jestli máte doma venkovní žaluzie, je nyní ideální čas na...

Jak vybrat správné prkénko, které bude na vaši toaletu...

Podzimní dekorace na hrob dokážete vyrobit i sami. Vyjdou vás...

Fakta o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si...

Pokud chcete na jaře rozkvetlou zahradu, na zasazení...

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Zavřít reklamu