V sousední galaxii vědci objevili záhadnou planetu. Neobíhá žádnou hvězdu, pouze pluje vesmírem

Věda a technika 04. srpna 2018 | 09:47 Lukáš Bauer
Astronomové jsou fascinováni záhadnou planetou, která se vznáší v sousední galaxii. Tento zvláštní svět s extrémně silným magnetickým polem totiž neobíhá žádné těleso. Planetu vědci detekovali za pomoci zařízení VLA (Very Large Array).
Záhadná planeta neobíhá kolem žádné hvězdy / Internet

Vědci se pokoušejí pochopit, jak funguje planeta s velice silným magnetickým polem, která není spojena s žádným jiným tělesem tak, jako je tomu v naší sluneční soustavě, kde všechny planety obíhají kolem Slunce.

Tato planeta, která je zároveň prvním planetárním objektem ve vesmíru, jenž byl zachycen pomocí rádiového teleskopu, je vzdálena pouze 20 světelných let od Země. Záhadný svět je přibližně 13 krát větší než Jupiter, což je považováno za horní hranici, po kterou může být těleso ještě planetou.

„Tento objekt je přímo na hranici planety a hnědého trpaslíka, tedy hvězdou, která neměla dostatek paliva pro svou jadernou fúzi. Tento jedinečný objekt nám může poskytnout důležité informace o magnetických procesech uvnitř hvězd,“ uvedl astronom Melodie Kao z Univerzity v Arizoně.

Podle obecné definice je hnědý trpaslík jako objekt příliš malý na zahájení vodíkové fúze, což je dominantní proces, který generuje energii hvězd. Zároveň je však toto těleso dostatečně velké pro fúzi deuteria, který poskytuje méně energie, ale je nezbytný pro vznikající hvězdy. Hnědý trpaslík má hmotnost v rozmezí 13-80 krát hmotnosti Jupiteru.

Studiem této planety vědci například zjistili, že hnědí trpaslíci mohou vytvářet silné polární záře. Původ polární záře hnědých trpaslíků je však pro vědce stále záhadou. Na Zemi jsou polární záře generovány slunečním větrem, který reaguje s nabitými částicemi v naší ionosféře. Hnědý trpaslík většinou není v blízkosti žádné hvězdy, proto je zatím nejasné, jak tato polární záře vzniká.

Planeta je asi 200 milionů let stará a její povrchová teplota je přibližně 825 stupňů Celsia. Magnetické pole této planety je asi 200 krát silnější, než jaké má Jupiter, a pro vědce je jeho zdroj zatím stále velkou neznámou.

Studiem magnetických dynamických mechanismů tohoto tělesa vědcům pomůže poskytnout nové poznatky o tom, jak funguje stejný typ mechanismů uvnitř velkého množství exoplanet. Dále čtěte: (Záhadná planeta, která je žhavější než většina hvězd).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a neplatit zbytečně na pokutách

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Jedinečná příroda a skvělé pláže. Objevte zapomenuté...

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Zavřít reklamu