Čeští vědci sestrojili unikátní detektor kvantových vlastností světla. Přispěje k rozvoji světových technologií

Věda a technika 20. srpna 2018 | 11:34 — Lukáš Bauer
Český vědecký tým postavil unikátní přístroj v podobě detektoru, který dokáže identifikovat kvantové vlastnosti světla. Tento přístroj je jediný na světě a může přispět k rozvoji globálních technologií. Otevírá totiž jedinečné možnosti v oblasti experimentálního vývoje.
Fotony jsou částice, které detektor dokáže analyzovat / Internet

Unikátní analyzátor světelných vlastností zkonstruoval vědecký tým z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Tento jedinečný přístroj dokáže jako jediný na světě měřit kvantové vlastnosti jednotlivých stavů světla bez toho, aby je negativně ovlivnil.

Tento uniktání přístroj nabízí podle jeho tvůrců zcela nové možnosti při odhalování kvantových stavů fotonů i jiných kvantových objektů. „To otevírá obrovský prostor pro další experimentální vývoj jak na katedře optiky, tak ve světě,“ dodal olomoucký výzkumník Radim Filip.

Samotná konstrukce světelného detektoru byla velmi náročná. Čeští experti totiž během jeho vývoje vycházeli ze zkušeností, které jsou v podstatě pouze experimentální a byly objeveny teprve během 21. století. Tento složitý přístroj ale nyní umožňuje rozpoznávat i velice drobné změny světelných vlastností s přesností nanometrů.

„Museli jsme zajistit, aby se dva fotony v experimentu potkaly na přesně určeném místě a ve stejný okamžik. Tím rozumíme časový interval trvající jednu tisícinu miliardtiny sekundy,“ popsal člen vědeckého týmu Michal Mičuda.

Další velký problém museli vědci řešit ve chvíli, kdy získali první data a bylo je potřeba interpretovat takovým způsobem, aby jim bylo možné porozumět. I s tímto nelehkým úkolem si však vědecký tým poradil.

Detektor kvantových vlastností světla byl teoreticky popsán již v roce 2002 Pavlem Horodeckým, který stojí za objevem prvních kritérií kvantových korelací. Dnes již existuje celá řada aplikací této metodiky od fundamentálních testů po aplikace v kvantové sensorice, přípravu kvantových stavů či kvantové počítání. Dále čtěte: (Problém s plastovým odpadem získal zcela nový rozměr. Uvolňuje také skleníkové plyny).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Plzeňský kraj je jako stvořený na výlety s dětmi. Kam...

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko....

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Zavřít reklamu