V blízkosti Země brzy proletí zvláštní těleso ve tvaru lebky. Jaký vliv to bude mít na naši planetu?

Věda a technika 08. října 2018 | 10:41 — Lukáš Bauer
Za několik týdnů se do blízkosti Země přiblíží zvláštní planetka, která připomíná svým tvarem lidskou lebku. Toto těleso je pro vědce velice důležité, protože se domnívají, že jde o zaniklou kometu. Průlet tělesa naši planetu podle expertů nijak neovlivní.
Objekt mohl být dříve kometou / Internet

Přibližně za měsíc proletí kolem země asteroid, který byl poprvé objeven astronomy v roce 2015, když proletěl zcela nečekaně v těsné blízkosti Země. Toto těleso je velice známé i mezi laiky, protože svým tvarem připomíná lidskou lebku.

Objekt, který dříve možná býval kometou, dostal vědecký název 2015 TB145. Tento asteroid se v listopadu ukáže podruhé, když se k Zemi přiblíží na vzdálenost 38 milionů kilometrů. Vzhledem k předpokládané vzdálenosti vědci vylučují možnost srážky, přesto je to ve vesmírném měřítku velmi blízko.

Podle vědeckého výzkumu z roku 2017 těleso měří v průměru asi 625 metrů a jedná se tedy o menší těleso. Podle jeho oběžné dráhy a rychlosti vědci předpokládají, že by se mohlo jednat o pozůstatek komety, který by mohl být z vědeckého hlediska velmi atraktivní. Totiž jak jeho dráha, tak i jeho rychlost naznačují, že by mohlo jít o mrtvou kometu.

Vědci předpokládají, že mrtvé komety mohou tvořit velkou část všech asteroidů kolem Země. O svůj typický ohon tyto dávné komety přišly po mnoha průletech kolem Slunce a staly se dalším z mnoha asteroidů.

Většina z nás už další průlet tohoto tělesa neuvidí, protože v letech 2024, 2028 a 2037 bude mnohem blíže k Venuši a Merkuru než k Zemi. Podle výpočtů se zpět k Zemi asteroid přiblíží opět až v roce 2082. Už v srpnu 2027 v bezprostřední blízkosti Země proletí asteroid s označením 1999 AN10. Ani tento však nebude představovat velké nebezpečí. Dále čtěte: (Astronomové jsou na stopě deváté planety. Objevili podivné těleso na okraji Sluneční soustavy).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu