Na farmu v Kalifornii dopadl záhadný objekt z vesmíru. Vyšetřovatelé už vědí, odkud pochází

Věda a technika 21. října 2018 | 11:30 — Lukáš Bauer
Obyvatele v Kalifornii vyděsila ohnivá koule z vesmíru, která se v polovině října prohnala na obloze a dopadla na nedalekou farmu. Majitelka farmy o několik dní později objevila v ořechové aleji ohořelou kovovou kouli. Událost ihned vzbudila řadu spekulací o tom, odkud záhadný objekt pochází.
Další 1 fotografie v galerii
Záhadný objekt, který dopadl na Zemi z vesmíru, je stále předmětem zkoumání / Internet

V polovině října se nad Kalifornií rozzářila na obloze ohnivá koule, která dopadla na jednu z mnoha farem v oblasti města Hanford. O několik dní později objevila majitelka farmy zvlášní kovovou kouli, která vykazovala známky průchodu atmosférou.

Přivolaní detektivové nevylučují možost, že se může jednat o část rakety SpaceX Falcon 9, která nedlouho předtím odstartovala z letecké základny Vandenberg. SpaceX však toto podezření vyvrací a tvrdí, že trosky určitě z Falcon 9 nepocházejí.

„Jsem si poměrně jistý, že to není od nás. Vypadá to jako nějaká nádrž, ale my takový typ ani materiál nepoužíváme,“ uvedl k incidentu viceprezident SpaceX Tim Hughes. Evropská kosmická agentura (ESA) rovněž prohlásila, že předmět nepochází z žádného zařízení, které startovalo z letecké základny Vandenberg. 

Vyšetřovatelé ale pravděpodobně záhadu vyřešili. Zástupci vojenské základny Vandenberg nedávno uvedli, že se může jednat o palivovou nádrž, která se oddělila od komunikační družice Iridium. Tento předmět tak s největší pravděpodobností pochází z družice, která byla do vesmíru vypuštěna koncem devadesátých let.

Po desítkách let tak podle expertů nejspíš sestoupila z oběžné dráhy zpět do atmosféry. Tato nádrž sloužila ke skladování paliva, s jehož pomocí operátoři měnili oběžnou dráhu satelitu. Dále čtěte: (Merkur je pro vědce velkou neznámou. Evropa k planetě vyslala průzkumnou misi).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Tajemství dekorování. Vyzkoušejte designové police s...

Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také...

Rozklížený nábytek nemusí skončit v kamnech. Rozvrzané...

V oblíbeném boho stylu můžete mít i koupelnu. Musíte však...

Materiál konvice určuje její design. Každý má své...

Jak zabránit tomu, aby jarní mrazíky zničily úrodu i...

Zavřít reklamu