Čína přistála se svou sondou na odvrácené straně Měsíce

Věda a technika 03. ledna 2019 | 09:52 — Lukáš Bauer
Vůbec poprvé v historii vesmírných letů přistála sonda na odvrácené straně Měsíce. Čínská sonda Čchang-e 4 na povrch Měsíce dosedla v 10:26 tamního času. Tato oblast Měsíce je zatím z vědeckého pohledu naprosto neprobádaná.
Odvrácená strana Měsíce je poseta krátery / Internet

Na odvrácené straně Měsíce přistála čínská sonda Čchang-e 4 a zapsala se tak do historie vesmírných letů. Dosud totiž v této neprobádané měsíční oblasti nepřistálo žádné pozemské zařízení.

Odvrácená strana Měsíce je oblast hornatá, zvlněná a posetá velkým množstvím kráterů, na rozdíl od opačné strany, kde jsou i rovinaté oblasti vhodné pro přistání.

Raketa se sondou Čchang-e 4 odstartovala 7. prosince z kosmodromu Si-čchang na jihozápadě Číny. Na měsíční povrch dosedla s robotickým vozítkem, které má zahájit v oblasti výzkum. Zařízení bude zkoumat především strukturu hornin a minerální složení terénu.

Měsíc obrací k Zemi vlivem vázané rotace stále stejnou polokouli. Přesto můžeme díky vlivu librace pozorovat ze Země 9 %. První snímky většiny odvrácené strany Měsíce pořídila až 7. října 1959 sovětská sonda Luna 3.

Největší technickou výzvou bylo podle zástupců čínského lunárního programu zajištění komunikace s pozemním centrem. Jelikož se sonda i robotické vozítko nachází na odvrácené straně Měsíce v rádiovém stínu, už v květnu Čína vypustila na oběžnou dráhu přenosový satelit Čchüe-čchiao, který slouží jako retranslační družice.

Dobývání vesmíru vyžaduje velké množství pokrokových technologií zejména pro mise, jako je cesta člověka na Mars. V souvislosti s tím nedávno NASA povolila svým konstruktérům obnovit starou vesmírnou technologii.

Témata: Měsíc, strana, kráter, sonda
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na parádní cyklovýlet. Vyšlápněte si ke známé dominantě na jižním okraji Prahy

Unikátní ostrov ve Středomoří, na kterém se příroda...

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje...

Zažijte jedinečnou romantiku na pohádkově krásných místech...

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Zavřít reklamu