Společnost Mars One, která chtěla poslat lidi bez návratu na Mars, zkrachovala

Věda a technika 13. února 2019 | 09:48 — Lukáš Bauer
Holandská soukromá společnost Mars One měla v plánu vyslat první lidi na rudou planetu v roce 2023, ovšem neměla návratový plán. Společnost svou vizi vesmírné reality show představila již v roce 2012 a chtěla tak začít kolonizaci jako první.
Další 2 fotografie v galerii
Mars One je holandská společnost, která vymyslela originální projekt vesmírné reality show / Mars One

Soukromá společnost z Holandska, která šokovala v roce 2012 svým plánem na vyslání lidí na Mars, nyní zkrachovala. Lidé měli být vysláni na rudou planetu bez možnosti návratu a stát se účastníky první vesmírné reality show v historii.

Celý projekt kolonizace Marsu chtěla společnost financovat pomocí reality show, která měla divákům nabídnout výběrové řízení, testy na Zemi a v závěrečné fázi samotnou cestu a kolonizaci Marsu. 

Mars One je složena z neziskové organizace Mars One a společnosti Mars One Venture, která zkrachovala. Bankrotu si nejprve všiml pozorný uživatel webu reddit ve švýcarských finančních dokumentech. Zakladatel firmy Holanďan Bas Lansdrop uvedl, že se v současné době snaží najít řešení této nepříjemné situace.

Pokud by jeho záměr vyšel, předběhl by v cestě s lidmi na Mars americkou NASA, která plánuje vyslání prvních lidí až v roce 2033. Evropská vesmírná agentura zatím nemá stanoven žádný termín, ale také chce dostat se na čtvrtou planetu Sluneční soustavy. Podobné ambice má také Čína a Rusko.

Stejně tak plánuje vyslání prvních lidí na rudou planetu i zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. Využít k tomu chce velkou raketu Falcon, kterou v současné době dokončuje. Podle Muska by první kolonie na Marsu mohla vzniknout již v roce 2066. Na Mars se chystá také další vesmírný rover, tentokrát v rámci rusko-evropského projektu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Babiš nechce vyšší dluh, než jaký vytvořil Kalousek

Dětské vlhčené ubrousky jinak. Řada tipů, jak je v...

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit matraci od skvrn a...

Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si...

Venkovní koberec na terase odolá slunci i dešti. Budete si...

Zbavte se klíšťat z okolí domu. Zaměřte se na jejich...

Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a...

Zavřít reklamu