Vědci objevili uvnitř meteoritu něco naprosto fascinujícího, co nikdy předtím neviděli

Věda a technika 17. dubna 2019 | 10:33 Lukáš Bauer
Meteority jsou tvořeny kousky minerálů, které drží pohromadě kamenná struktura. Proto jsou meterority pro vědce velice zajímavé, jelikož jim často přinášejí pohled do dob, kdy vznikala sluneční soustava. U jednoho meteoritu však objevili něco velice nečekaného.
Další 3 fotografie v galerii
Meteority ukrývají pro vědce velice cenné informace o vzniku vesmíru / Internet

Vědci objevili v meteoritu, který získali z Antarktidy v roce 2002, malý prastarý stavební blok komet. Meteorit se nazývá LaPaz Icefield 02342 a je to typ meteoritu známého jako uhlíkatý chondrit.

Meteoritů je mnoho typů - od miniaturních těles až po asteroidy o velikosti menší planety. Jejich složení se velmi liší a právě to vědci používají pro jejich klasifikaci. Uhlíkaté chondrity patří mezi nejprimitivnější a pocházejí z asteroidů, které vznikly asi před 4,5 miliardy lety, tedy v dobách, kdy se teprve formovala sluneční soustava.

Ze stejného protoplanetárního disku jako asteroidy se tvořily také komety. Všechna tato tělesa vznikla z disku prachu a plynu, který kroužil kolem novorozeného Slunce. Komety mají ale přesto složení v mnoha ohledech jiné a hlavně obsahují mnohem více vody. Právě odpařující se voda vytváří typický ocas komety.

Komety mají také mnohem více uhlíku a díky elektronovým snímkům si vědci všimli něčeho velice neobvyklého. Uvnitř asteroidu totiž narazili na zbytek komety, což je něco velice vzácného. Dosud vědci nic takového u žádného meteoritu nepozorovali.

Malá část bohatá na uhlík měřila jen několik desetin milimetrů, ale přesto se jedná o takové složení, které je přítomné jen u komet. Vědci tak identifikovali podobnosti s meziplanetárními prachovými částicemi a mikrometeority, které vznikly v kometách, jež se tvořily v Kuiperově pásu na ledovém okraji sluneční soustavy.

Tým provedl izotopovou analýzu pramene a dospěl k závěru, že se pravděpodobně vytvořil na stejném místě a stejným způsobem. Tato malá část komety se do meteoritu pravděpodobně dostala díky migraci blíže ke Slunci až do oblasti, kde se tvořily uhlíkaté chondrity. Dále čtěte: (Za vznikem Měsíce možná stojí náraz záhadné planety Theia, která před miliardami let narazila do Země).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lady Gaga se objeví v pokračování Jokera po boku Joaquina Phoenixe. Zahraje si Harley Quinn

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Přidejte nyní k rajčatům hnojivo ze sody, kvasnic a popele....

Levandule má využití v léčitelství a v péči o pleť....

Jak se zbavit plísně na okurkách? Nejlépe funguje ošetření...

Jak dosáhnout maximální úrody paprik? Pohnojte je kefírem,...

Zavřít reklamu