Průlomový technologický pokrok: Britové vyvinuli zdroj energie, který ve vesmíru může dodávat energii celá staletí
Tým britských expertů Národní jaderné laboratoře (NNL) informoval o svém úspěšném testu, během kterého se jim podařilo vygenerovat první elektřinu ze zdroje založeném na bázi radioaktivního americia.
Pokud se tato technologie osvědčí, může ve vesmíru dodávat elektrický proud až 400 let. Na vývoji tým z NNL spolupracoval s vědci z Leicesterské univerzity.
Během experimentu vědci využili teplo z vysoce radioaktivního prvku pro výrobu elektrického proudu, který byl dostatečně silný na to, aby rozsvítil žárovku. Podle odborníků se jedná o naprosto průlomový pokrok a zvyšuje se tak potenciál americia pro využití ve vesmírné energetice.
Díky tomuto prvku by totiž mohly budoucí vesmírné mise disponovat takřka neomezeným zdrojem energie zejména při misích v hlubokém vesmíru. V těchto oblastech vesmíru totiž už nefungují například solární panely, které energii dodávají většině dnešních satelitů a sond.
„Díky tomu mohou být z takovýchto vesmírných výprav posílány na Zemi důležité snímky a data po mnoho desítek let. Tedy mnohem déle, než by to jinak bylo možné,“ konstatovala britská Národní jaderná laboratoř.
Americium je silně radioaktivní kovový prvek. V přírodě se přirozeně nevyskytuje, ale je vedlejším produktem vznikajícím při štěpení plutonia, které se samo rovněž připravuje uměle v jaderných reaktorech. Dále čtěte: (Nový laserový fúzní reaktor má podle odborníků šanci od základů změnit světovou energetiku).