Ruská raketa Proton vynesla do vesmíru rentgenový teleskop. Bude mapovat vesmír

Věda a technika 16. července 2019 | 17:30 Lukáš Bauer
Po několikaměsíčních odkladech odstartovala z ruského kosmodromu Bajkonur raketa Proton se speciálním rentgenovým teleskopem na palubě. Tento rusko-německý projekt má za cíl mapovat vesmír na úrovni rentgenového spektra.
Další 2 fotografie v galerii
Raketa Proton odstartovala z kosmodromu Bajkonur / Internet

Nosná raketa Proton vynesla do vesmíru rusko-německý satelit, který bude zkoumat vesmír na úrovni rentgenového spektra. Po několika měsících odkladů odstartoval v sobotu z ruského kosmodromu Bajkonur. Tato událost je jednou z největších ruských vesmírných aktivit od dob sovětské éry.

Nová rentgenová observatoř je sestavena ze dvou hlavních komponent, jimiž je německý teleskop eROSITA a jeho ruský protějšek ART-XC. Přístroje mají zkoumat aktivní galaktická jádra.

Vědci si od této německo-ruské mise slibují, že během čtyř let dokáží lépe prozkoumat vesmír na úrovni rentgenového spektra a také objevovat nové galaktické kupy.

Celý aparát bude uložen v libračním centru L2, které je pro takové pozorování vesmíru vhodné. To znamená, že jsou vyrovnány gravitační a odstředivé síly soustavy tak, že satelity si zde zachovávají svou polohu vůči soustavě.

Projekt Spektr-RG navazuje na ruský radioteleskop Spektr-R, který byl do vesmíru vynesen v roce 2011. Tento teleskop však v lednu letošního roku přestal odpovídat na příkazy ze Země a byl ztracen. Mise nového teleskopu však byla zpožděna kvůli změně nosné rakety Zenit na Proton.

Proton je označení rodiny sovětských resp. ruských nosných raket, používaných k vynášení bezpilotních užitečných nákladů do kosmického prostoru. Pozdější třístupňové verze rakety dokáží na oběžnou dráhu venést až 25 tun nákladu. Dále čtěte: (Do ruské rakety Sojuz krátce po startu uhodil blesk. Incident přežila bez poškození).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu