U Nymburka byly objeveny vzácné druhy rostlin
Na pastviny poblíž Milovic na Nymbursku se vrací rostliny, o kterých se myslelo, že byly vyhubeny invazivními druhy. Díky pastvě velkých kopytníků, které růst agresivních rostlin regulují, se však na místo vzácné rostliny vrátily.
Jednou z těchto lučních bylin je například rozrazil rozprostřený. Této trvalce se nejlépe daří v travnatých plochách s vysokým obsahem vápna. Další rostlinou, kterou vědci objevili, je také jednoletá bylina s názvem bělolist rolní.
Díky invazivním druhům trav však pro tyto rostliny na jejich oblíbených místech nebylo místo, a proto z oblasti téměř vymizely. Nyní však dostaly novou příležitost díky kopytníkům, kteří invazivní druhy spásají.
„Semena čekala dlouhé roky v půdě na novou příležitost, kterou dostala poté, co velcí kopytníci dostatečně narušili půdní povrch. Jak jejich kopyta celoročně rok za rokem přerývají povrchové vrstvy půdy, postupně dostávají na povrch takzvanou semennou banku, tedy spící semínka čekající na lepší časy,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
Vědci již dříve zjistili, že se na pastviny vrací i mateřídoušky a další byliny, kterým se daří v suchých oblastech. Dále čtěte: Geneticky upravené rostliny budou provádět špionážní operace a chránit tak lidské životy.