Jupiter před miliardami let pohltil menší planetu. Naznačuje to řada důkazů
Podle nejnovější studie je pravděpodobé, že Jupiter před dávnými časy pohltil menší planetu, která přispěla ke vzniku jeho zvláštního jádra. Stopy po podobných srážkách jsou dnes po celé sluneční soustavě.
Jádro Jupitera má velice zvláštní složení a astronomové se dlouho domnívali, že je malé a má tvrdý povrch, kolem kterého se nahromadil plyn. Pozorování sondy Juno však naznačují něco jiného.
Nyní se totiž zdá, že jádro Jupitera je spíše zředěná hmota, v níž jsou pevné kusy spojeny s heliem a vodíkem, což znamená, že mezi jádrem a vrstvou plynů neexistuje jasná hranice.
Podle expertů tak jádro může zasahovat až do poloviny poloměru tohoto plynného obra. Výzkumníci ale zároveň tvrdí, že Jupiter toto jádro neměl vždy a jeho zvláštní složení má na svědomí srážka s jiným tělesem.
Podle nové studie do něj před 4,5 miliardami let mohl narazit zárodek jiné planety, který byl desetinásobně hmotnější než Země. Díky počítačovým simulacím vědci zjistili, že jádro Jupitera bylo rozbité a postupně se znovu začalo shromažďovat. Do jádra tak pronikal i plynný obal. Dále čtěte: Vědci poprvé zachytili zrod planety. Na podobný objev čekali desítky let.