Indická sonda úspěšně dokončila přechod na oběžnou dráhu Měsíce. Zvládla tak nejsložitější manévr
Indická sonda Čandraján-2 úspěšně dokončila nejobtížnější manévr celé mise na Měsíc. Dokázala totiž bez potíží přejít na oběžnou dráhu kolem Měsíce. O dokončení manévru informovala Indická vesmírná agentura ISRO.
Samotný přechod na oběžnou dráhu Měsíce je považován za nejsložitější manévr celé mise. Náročný manévr byl dokončen o 09.02 h místního času (05.32 h SELČ) s využitím palubní pohonné jednotky.
Indie má rostoucí vesmírné ambice a chce se stát čtvrtou zemí v historii, která přistane na povrchu Měsíce. Předtím to dokázala pouze Čína, USA a Rusko. Pokud i zbytek mise proběhne podle plánu, Čandraján-2 by měl na lunárním jižním pólu přistát 7. září.
Indická kosmická loď je sestavena z měsíčního Orbiteru, přistávacího modulu a lunárního robota, který je určen pro samotný průzkum. Indie do mise investovala přes 150 milionů dolarů a všechna zařízení vyvinula svépomocí.
Průzkumné vozidlo se bude pohybovat po Měsíci přibližně 14 dní. Má shromažďovat údaje o vodě, minerálech, skalních útvarech či o otřesech měsíčního povrchu a na Zemi posílat získaná data a fotografie. Dále čtěte: (Indie odstartovala novou vesmírnou misi. Stane se čtvrtou zemí, která přistane na Měsíci).