Vědci navrhli revoluční zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu z teploty zemského povrchu

Věda a technika 17. září 2019 | 13:12 — Lukáš Bauer
Solární panely jsou vyrobeny tak, aby dokázaly získávat energii ze Slunce. V noci jsou však solární panely nepoužitelné, a proto se kalifornští vědci rozhodli vyvinout zařízení, které získává energii z teploty zemského povrchu.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci navrhli zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu i v noci / Shutterstock

Tým vědců z Kalifornie navrhl zařízení, které dokáže vyrábět elektrickou energii z teploty zemského povrchu, a to i v noci. Zařízení lze přitom podle expertů zhotovit z nejlevnějších materiálů.

Pro správnou funkčnost jejich zařízení využili teplotu zemského povrchu. Země se totiž přes den ohřívá díky slunečnímu záření a v noci se toto teplo uvolňuje do atmosféry a zemský povrch se ochlazuje.

Zařízení amerických vědců využívá tento přírodní cyklus a dokáže z něj vyrábět elektřinu. Přístroj je tvořen obdélníkovým polystyrénovým rámem, na kterém je černý hliníkový disk s generátorem a diodou.

Spodní část zařízení zpracovává teplo uvolňující se ze zemského povrchu, přičemž rozdíl teplot mezi oběma deskami je dostatečný na to, aby se z něj dala získat elektrická energie. V tomto případě získali vědci z povrchu 25 miliwattů energie, což postačilo na rozsvícení diody.

Vědci se domnívají, že mají základ pro doplňkovou technologii k solární energii. I když oproti ní bude výkon zařízení vždy mnohem menší, dokáže pracovat v době, kdy solární panely pracovat neumí.

Zatím je množství vyrobené energie sice malé, ale podle vědců by se použitím vhodné konstrukce, případně umístěním v sušším a teplejším podnebí, dalo množství vyrobené energie až zdvacetinásobit. Dále čtěte: (Africký stát získává energii z plynového jezera díky unikátní technologii).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Horská střediska řeší obří problémy. Bude se letos vůbec lyžovat? A za kolik?

Nebe nad Evropou ukazuje, co se aktuálně děje v Rusku

Schází vám teplo? Vsaďte na destinaci, která je v...

Místa, která královna Alžběta II. milovala, se stala svědky...

Nejžhavější destinace letošního podzimu. Tajemná a stále...

Češi cestují jak o život. Pozor by si ale měli dát na dvě...

Není otázkou zda, ale kdy. Evropu čeká katastrofa...

Zavřít reklamu