Vědci navrhli revoluční zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu z teploty zemského povrchu

Věda a technika 17. září 2019 | 13:12 — Lukáš Bauer
Solární panely jsou vyrobeny tak, aby dokázaly získávat energii ze Slunce. V noci jsou však solární panely nepoužitelné, a proto se kalifornští vědci rozhodli vyvinout zařízení, které získává energii z teploty zemského povrchu.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci navrhli zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu i v noci / Shutterstock

Tým vědců z Kalifornie navrhl zařízení, které dokáže vyrábět elektrickou energii z teploty zemského povrchu, a to i v noci. Zařízení lze přitom podle expertů zhotovit z nejlevnějších materiálů.

Pro správnou funkčnost jejich zařízení využili teplotu zemského povrchu. Země se totiž přes den ohřívá díky slunečnímu záření a v noci se toto teplo uvolňuje do atmosféry a zemský povrch se ochlazuje.

Zařízení amerických vědců využívá tento přírodní cyklus a dokáže z něj vyrábět elektřinu. Přístroj je tvořen obdélníkovým polystyrénovým rámem, na kterém je černý hliníkový disk s generátorem a diodou.

Spodní část zařízení zpracovává teplo uvolňující se ze zemského povrchu, přičemž rozdíl teplot mezi oběma deskami je dostatečný na to, aby se z něj dala získat elektrická energie. V tomto případě získali vědci z povrchu 25 miliwattů energie, což postačilo na rozsvícení diody.

Vědci se domnívají, že mají základ pro doplňkovou technologii k solární energii. I když oproti ní bude výkon zařízení vždy mnohem menší, dokáže pracovat v době, kdy solární panely pracovat neumí.

Zatím je množství vyrobené energie sice malé, ale podle vědců by se použitím vhodné konstrukce, případně umístěním v sušším a teplejším podnebí, dalo množství vyrobené energie až zdvacetinásobit. Dále čtěte: (Africký stát získává energii z plynového jezera díky unikátní technologii).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu