Vědci navrhli revoluční zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu z teploty zemského povrchu
Tým vědců z Kalifornie navrhl zařízení, které dokáže vyrábět elektrickou energii z teploty zemského povrchu, a to i v noci. Zařízení lze přitom podle expertů zhotovit z nejlevnějších materiálů.
Pro správnou funkčnost jejich zařízení využili teplotu zemského povrchu. Země se totiž přes den ohřívá díky slunečnímu záření a v noci se toto teplo uvolňuje do atmosféry a zemský povrch se ochlazuje.
Zařízení amerických vědců využívá tento přírodní cyklus a dokáže z něj vyrábět elektřinu. Přístroj je tvořen obdélníkovým polystyrénovým rámem, na kterém je černý hliníkový disk s generátorem a diodou.
Spodní část zařízení zpracovává teplo uvolňující se ze zemského povrchu, přičemž rozdíl teplot mezi oběma deskami je dostatečný na to, aby se z něj dala získat elektrická energie. V tomto případě získali vědci z povrchu 25 miliwattů energie, což postačilo na rozsvícení diody.
Vědci se domnívají, že mají základ pro doplňkovou technologii k solární energii. I když oproti ní bude výkon zařízení vždy mnohem menší, dokáže pracovat v době, kdy solární panely pracovat neumí.
Zatím je množství vyrobené energie sice malé, ale podle vědců by se použitím vhodné konstrukce, případně umístěním v sušším a teplejším podnebí, dalo množství vyrobené energie až zdvacetinásobit. Dále čtěte: (Africký stát získává energii z plynového jezera díky unikátní technologii).