Genetikové určili místo, kde se v Africe objevili první lidé
Vědcům se podařilo určit, kde žili předchůdci dnešního moderního člověka. Podle závěru jejich studie tito předchůdci lidí žili v botswanské oblasti kolem velké solné pláně, přibližně před 200 tisíci lety.
„Dlouho se ví, že se předchůdce nynějších lidí objevil před 200 tisíci lety v Africe. Nevěděli jsme ale, kde se nacházela jeho domovina,“ uvedla spoluautorka studie Vanessa Hayesová z Jihoafrické republiky.
Vědci prováděli výzkum, který jim umožňuje nahlédnout blíže do modelů migrace prvních lidí. Genetici zkoumali více než dvě stě různých genetických znaků mitochondriální DNA současné populace v Namibii a Jihoafrické republice. Právě tato oblast byla odborníky dlouho považována za samotnou kolébku lidstva.
Díky novým DNA testům také vědci zachytili stopy pravěkého předchůdce v oblasti, kde stále žijí potomci původních lovců a sběračů. Tito by tak mohli být potomky Khoisanů, kteří byli vůbec první moderní komunitou lidí.
Takzvaní Khoisané žili velice dlouhou dobu jižně od řeky Zambezi, kde tisíciletí jejich komunita prosperovala. Tato oblast je dnes součástí obří pouště Kalahari, o které je známo, že byla dříve zelenou prosperující krajinou. Vědci navíc před časem zjistili, že v oblasti se nacházelo velké jezero. Vědci se domnívají, že tuto oblast lidé opustili před 130 tisíci lety. Dále čtěte: (Zázračný africký strom se může stát lékem na rakovinu. Jeho mocné účinky studují vědci).