Vědci zjistili, že množství kyslíku na Marsu se mění. Zatím nedokáží vysvětlit proč
Vědci zjistili, že množství kyslíku na rudé planetě se v jarním období zvyšuje téměř o třetinu. Vědci tuto zajímavot objevili během analýzy dat z roveru Curiosity, který v současné době operuje na povrchu Marsu.
V současné době NASA neví, co tento jev způsobuje, ale pracuje s několika hypotézami. Přibývání kyslíku může mít geologickou souvislost, ale v úvahu přichází také existence mikroorganismů, které kyslík vytvářejí.
Experti z NASA se opírají o výsledky dat z téměř šesti pozemských let měření na marsovském povrchu sondou Curiosity. Sonda sezonní změny ve složení atmosféry v kráteru, kde sonda před lety na rudé planetě přistála.
Atmosféru Marsu tvoří především oxid uhličitý, přítomny jsou však i malá množství plynů, jako je kyslík, dusík nebo metan. Vědci zkoumali data o úrovních jednotlivých plynů v ruzných ročních obdobích a zjistili, že na rozdíl od ostatních plynů hodnoty kyslíku v jarních měsících vzrůstají.
Podle dat to vypadá nejspíše na nějakou geologickou činnost Marsu, která na jaře kyslík uvolňuje nad povrch a v zimních měsících ho nasává rudá planeta zpět. Vědci pracují i s teorií kyslíkového rezervoáru pod povrchem, který uvolňuje při vyšších teplotách plyn nad povrch. Také by podle expertů mohla přicházet v úvahu teorie o výskytu nějakých druhů mikroorganismů žijících pod marsovským povrchem, který by kyslík na jaře produkovaly.
NASA však v současnosti nemá na Marsu jakékoliv technologie, které by mohly souvislost s mikroorganismy potvrdit nebo vyvrátit. Dále čtěte: (Robot na Marsu zachytil zvuky z nitra planety. Vědci je nyní analyzují).