Vyhynul jeden z nejvzácnějších druhů nosorožce. Na planetě přežívá už jen hrstka těchto tvorů
Na ostrově Borneo uhynul poslední kus vzácného nosorožce sumaterského, kterého na světě žije už jen několik jedinců. U samice Iman byly již před čtyřmi lety, kdy byla odchycena, zjištěny pokročilé nádory v oblasti dělohy, kterým nyní podlehla.
V Malajsii tak už nežije žádný nosorožec sumaterský a v celé oblasti je považován za vyhynulého. Letos uhynul v Malajsii také poslední samec a další samice Sabah uhynula v roce 2017. Ve volné přírodě je druh považován za vyhynulého už od roku 2017.
Iman podle vědců, kteří o ni v posledních letech pečovali, unikla smrti kvůli náhlé rozsáhlé ztrátě krve už několikrát. Biologům se ji však podařilo uzdravit a odebrat její vajíčka, které by chtěli využít pro pokus o záchranu tohoto druhu.
Malajští experti se snaží umělou reprodukcí obnovit stavy nosorožce sumaterského již od roku 2011, zatím však v této činnosti nezaznamenali větší úspěch. Populace tohoto nejmenšího nosorožce světa je tak stále ve velkém ohrožení.
Nosorožec sumaterský je na první pohled rozeznatelný tím, že jako jediný z asijských nosorožců má dva rohy. Nosorožci se kdysi toulali po celé Asii až po Indii, jejich počty ale drasticky poklesly v důsledku odlesňování a pytláctví. Z divoké přírody už tento savec téměř vymizel. Dále čtěte: (Gigantického prehistorického žraloka vyhubil nejspíše výbuch supernovy).