Čínská vesmírná mise bude zkoumat jádra neutronových hvězd. Podílet se budou i experti z Česka
Vědci a několik firem z Česka se bude podílet na čínské misi a stavbě satelitu eXTP, jejich účast podpoří také Ministerstvo školství příspěvkem do programu PRODEX Evropské vesmírní agentury (ESA). Čeští experti budou mít na starost převážně vývoj ústředního detekčního zařízení.
Čínská mise eXTP bude monitorovat vesmír v rentgenovém spektru a jejím primárním cílem je přiblížit strukturu neutronových hvězd a jejich jádra. Unikátní čínský rentgenový satelit bude také monitorovat zakřivené časoprostory kolem černých děr.
„Družice bude ke svému výzkumu využívat nejen spektroskopická měření s vysokým časovým rozlišením, ale i polarimetrii. Takovou kombinací různých technik ve vzájemném souběhu zatím žádný jiný satelit nedisponuje,“ uvedl pro ČT mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan.
Sonda eXTP by měla být podle současných plánů vypuštěna nejpozději v roce 2027, přičemž její hlavní zbraní bude detektor LAD (Large Area Detector), který je složený z celé řady nejrůznějších detektorů. Do detektorů budou proudit fotony zachycené speciálním zařízením, které je bude přesměrovávat do detektoru.
Na vývoji tohoto zařízení observatoře se budou velkou měrou podílet právě vědci z České republiky. Český vědecký tým se díky tomu bude moci podílet na měření rentgenového záření, které přichází z těsné blízkosti černých děr a neutronových hvězd. Dále čtěte: (Vědci zachytili nejsilnější gama záblesk z vesmíru).