Evropa umístí na oběžnou dráhu speciální robotický satelit. Jaká bude jeho mise?

Věda a technika 11. prosince 2019 | 10:37 — Lukáš Bauer
Vůbec prvním robotem v historii, který bude na oběžné dráze řešit stále rostoucí problém v podobě vesmírného odpadu, se stane satelit Evropské vesmírné agentury (ESA). Nový satelit ClearSpace-1 bude vybavený čtveřicí ramen, kterými bude na oběžné dráze sbírat kusy raket a vysloužilých satelitů.
Další 2 fotografie v galerii
Satelit ClearSpace-1 bude řešit na oběžné dráze problém s vesmírným odpadem / ESA

Za uplynulých šedesát let lidstvo během svých vesmírných misí zanechalo na oběžné dráze tuny vesmírného odpadu, který obíhá Zemi. Odpadu je už ve vesmíru tolik, že ohrožuje chod současných satelitů a Evropská vesmírná agentura (ESA) se rozhodla zasáhnout.

Do vesmíru vyšle robotický satelit ClearSpace-1, který bude za pomoci čtyř ramen na oběžné dráze odpad sbírat. Satelit má v první fázi zachytit pouze jeden kus odpadu a experti si od něho slibují, že díky satelitu vytvoří jednotnou metodiku, jakým způsobem vesmírný odpad sbírat a likvidovat.

„Představte si, jak nebezpečné by bylo plout po mořích, kdyby na hladině pluly vraky všech lodí, které se kdy po oceánech pohybovaly. A právě tohle je současná situace na oběžné dráze – a je to situace, kterou nemůžeme tolerovat,“ uvedl generální ředitel ESA Jan Wörner.

Podle odhadů se na oběžné dráze dnes nacházejí trosky asi 3 500 vysloužilých satelitů a přibližně 750 tisíc drobných kusů odpadu, které se většinou vytvořily srážkou větších částí raketových nosičů a satelitů. Na oběžné dráze se totiž pohybují rychlostí okolo 20 tisíc kilometrů za hodinu a každá srážka vymrští do okolí velké množství trosek.

Světoví experti se domnívají, že pokud nevznikne globální iniciativa, která se začne problémem vážně zabývat, vesmírné mise by se mohly v budoucnu ocitnout v ohrožení. Cílem mise ClearSpace-1 bude přibližně sto kilogramů vážící kus evropské rakety Vega, který se nachází ve výšce asi 800 kilometrů nad Zemí. Robotický satelit se trosky pokusí zachytit a odtáhnout z oběžné dráhy Země. Dále čtěte: (Poprvé v dějinách lidstva se podařilo speciální družici zachytit rychle se pohybující vesmírný odpad).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Omikron postupuje pomaleji, než se předpokládalo. Důvod je podle expertů jasný

Při vybírání podlahy v dřevostavbách dbejte na tepelnou i...

Několik tipů, jak bezchybně a za pár minut vyčistit...

Jak nádherně provonět domácnost. Zkuste trik s aviváží,...

Meteostanice se doma hodí. Jakou ale vybrat? Dělí se na dva...

Další trendy v bytovém designu roku 2022: Multifunční...

Trendy letošního roku podle bytových designérů: Zelené a...

Zavřít reklamu