V okolí objeveného vraku římského plavidla se nachází množství zachovalých artefaktů
Mořským badatelům se podařil unikátní objev v Jónském moři poblíž řeckého ostrova Kefalonia. Na místě byl za pomoci sonaru odhalen vrak přibližně 30 metrů dlouhého plavidla, které pochází pravděpodobně z období 1. století před naším letopočtem.
V okolí vraku se nachází také velké množství starých artefaktů, převážně nádob zvaných amfóry, které sloužily k převozu potravin, obilí a dalších komodit. Podle dat ze sonaru je vrak z poloviny přikrytý sedimenty a podle jeho objevitelů existuje šance, že se podaří odkrýt zbytek dřevěné konstrukce.
V přístavu Fiskardo na ostrově Kefalonia se v dávných dobách nacházely antické domy a další stavby včetně hrobek z období 143 až 300 let před naším letopočtem. Přístav využívali římští obchodníci k přepravě zboží do Středozemí. Mezi hlavní komodity, které se na této trase převážely, patřily olivy, obilí, olej a víno.
Zda se průzkumníci pokusí ze dna moře vrak vyzvednout, zatím zůstává otázkou. Podle vědců by mohlo napomoci k zodpovězení některých otázek ohledně starořímského obchodu a námořních obchodních trasách. Další informace o době ztroskotání vraku chtějí vědci přinést díky novému průzkumu sonarem. Nové a přesné technologie tak dokážou nahradit potápěče, kteří se běžně k nalezeným vrakům musí ponořit. Dále čtěte: Hluboko pod hladinou oceánu byl objeven vrak jedné z nejdůležitějších letadlových lodí druhé světové války.