První česká exoplaneta dostala své jméno. Vzdálený svět byl pojmenován Makropulos

Věda a technika 19. prosince 2019 | 06:04 — Lukáš Bauer
Mezinárodní astronomická unie v Paříži přidělila České republice vzdálenou exoplanetu, která nyní dostala své jméno. To vybírala veřejnost a nakonec zvítězil název Makropulos, podle stejnojmenné divadelní hry Karla Čapka.
Další 3 fotografie v galerii
Česká planeta byla pojmenována Makropulos / Internet

Vzdálený svět s vědeckým označením O-5b, který Česká republika získala od Mezinárodní astronomické unie v Paříži, konečně dostal své jméno. O zvolení jména hlasovala veřejnost, která nakonec vybrala název Makropulos. Veřejnost pojmenovala také mateřskou hvězdu této exoplanety s vědeckým označením XO-5 v souhvězdí Rysa, která dostala jméno Absolutno.

Exoplaneta obíhající Absolutno je podle měření přibližně o velikosti Jupiteru a je složena z horkých plynů. Jeden rok v tomto vzdáleném světě trvá čtyři pozemské dny a tamní prostředí je velice dynamické. Exoplanetu vědci objevili v roce 2008 a zjistili že hvězda, kterou obíhá, je velice podobná našemu Slunci.

Podle měření je Exoplaneta XO-5b přibližně o tři procenta větší než Jupiter, ale svou mateřskou hvězdu obíhá podstatně blíže - díky tomu má velice krátký rok. Systém se nachází v souhvězdí Rysa, asi 900 světelných let od Země.

Podle expertů ji může objevit zkušenější amatérský astronom s běžným pozorovacím dalekohledem o průměru alespoň sedm centimetrů. Mezinárodní astronomická unie v červnu rozdělila exoplanety všem státům při příležitosti 100 let své existence. Celkem komise vybírala z 360 tisíc návrhů jmen hvězd. Dále čtěte: (Planeta Saturn pravděpodobně zažije během příštích sto milionů let dramatickou změnu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu