Experimentální letoun americké NASA překonal poslední překážku k návratu nadzvukových civilních letů

Věda a technika 22. prosince 2019 | 08:56 — Lukáš Bauer
Pokusy o nadzvukové dopravní létání z šedesátých let minulého století skončily neúspěchem kvůli obrovskému hluku, který vydává letoun překonávající rychlost zvuku. NASA nadzvukové létání pro cestující vrátila do hry a zahájila projekt experimentálního letounu X-59. Nyní byla schválena finální výrobní konfigurace stroje.
Další 4 fotografie v galerii
Letoun X-59 bude testovat nové možnosti nadzvukových civilních letů / NASA

V 60. letech 20. století měl první nadzvukový dopravní letoun změnit koncepci mezinárodního cestování. Stroj Concorde dokázal zvládnout trasu New York-Paříž za méně než 3,5 hodiny, tedy přibližně polovinu doby, kterou potřebovaly k překonání vzdálenosti mezi městy konvenční stroje.

Přes všechnu euforii z nadzvukových letů se ale záhy objevily vážné problémy, které spolu s havárií stroje Concorde vedly k ukončení nadzvukových civilních letů. Americká NASA veří, že dokáže civilní nadzvukové lety vrátit zpět svým projektem experimentálního tichého nadzvukového letounu X-59

Technologie XS 59 Quiet SuperSonic (QueSST) experimentálního letounu spočívá ve specifickém designu, který má omezit hlasitý třesk, jenž vydávají letouny překonávající rychlost zvuku. Ambiciózní projekt je výsledkem dlouhých let výzkumu a vývoje a nyní překonal poslední technickou překážku před zahájením výroby zkušebního letounu.

Projekt byl zahájen v únoru 2016, přičemž pro NASA letoun vyvíjí společnost Lockheed Martin. Očekává se, že letoun bude mít cestovní rychlost 1510 km / h a bude létat v letové hladině 16 800 m. Nadzvukový stroj by měl vydávat třesk na úrovni zhruba 75 decibelů.

Podle NASA je tedy pravděpodobné, že X-59 zahájí svůj první zkušební let již v roce 2021. Proudový letoun sice bude generovat rázové vlny, ale mnohem tišší, než vydávají běžné nadzvukové stroje.  Dále čtěte: NASA ukázala experimentální letoun. Je jedním z prvních letounů na elektrickou energii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Lucie Vondráčková se stala obětí podvodu

Jak správně sázet cibuloviny, aby vám zahrada na jaře...

Pokojové rostliny na podzim rádi napadají různí škůdci....

Dýně Hokkaido je zdravou podzimní ingrediencí, navíc ji ani...

Než si pořídíte psa do bytu, měli byste vědět, jaká...

Pokud vaše astry kvetou méně než obvykle, nezoufejte. Často...

Vyhněte se nejčastějším chybám při čištění toalety,...

Zavřít reklamu