V temných hlubinách oceánů se ukrývá obrovské množství neobjevených druhů mořských tvorů

Věda a technika 18. ledna 2020 | 17:30 — Lukáš Bauer
Oceány pokrývají více než dvě třetiny naší planety, přesto je až 95 % jejich rozlohy stále neprozkoumáno. Ve vodách oceánů zůstává obrovské množství druhů zvířat, které nikdy nebyly popsány. Odhady ohledně přesnějšího množství se různí, vědci se nyní na tuto otázku pokoušejí odpovědět.
Další 3 fotografie v galerii
V temných hlubinách oceánů žijí podivní tvorové / Internet

Vědecký program WoRMS, který se zabývá existencí života v oceánu, má za úkol alespoň přiblížit množství fauny, která se pod vlnami nebo v hlubinách slaných vod nachází. Odpovědět na otázku, kolik neznámých druhů oceány ukrývají, je však nesmírně obtížné, protože se ani přesně neví, kolik druhů tam žije celkem.

Dřívější odhady celkového množství zvířat žijících v oceánech se pohybovaly od 300 tisíc do neuvěřitelných 100 milionů druhů. Vědci každoročně popíší až 2 000 nových oceánských tvorů, přičemž doba od objevení druhu po jeho popsání zabere v průměru 27 let.

Díky téměř deset let trvajícímu společnému úsilí mezinárodních týmů a stovek jejich členů nyní víme, kolik druhů bylo celkem popsáno. Pomocí nových výzkumných metod známe také předpokládané číslo dosud neobjevených tvorů.

V rámci dlouhodobé studie vědci používali různé metody pro odhad globálního počtu druhů zvířat v oceánech, každá z nich má ale svá omezení. Ne všechna data jsou totiž spolehlivá a výsledky mohou být značně zkreslené. Vysoké odhady v řádech desítek milionů jsou dnes již brány jako velice nepravděpodobné. Z nové studie ale vyplývá, že na objevení v oceánech čeká mezi 0,5 - 2 miliony druhů zvířat.

Podle statistických dat víme, že doposud je popsáno přibližně 242 500 zvířat žijcích v oceánech. Výsledek tedy jinými slovy znamená, že po téměř 250 letech vytváření inventářů zvířat žijících na naší planetě, jsme popsali jednu osminu, respektive až jednu třetinu celkového množství druhů oceánských zvířat.

Udržování aktuálního seznamu světových mořských druhů není jen zajímavostí, ale také důležitým ukazatelem pro budoucí ochranu našich oceánů. Přibližně dvacet procent mořských druhů je totiž vystaveno riziku vyhynutí. Je proto nutné tuto situaci začít pečlivě dokumentovat, abychom lépe porozuměli tomu, jak těmto trendům zabránit. Biodiverzita v oceánech totiž podporuje mnohé rysy životního prostředí, na kterých přímo závisí existence lidské populace. Dále čtěte: Obrovské zásoby pitné vody se nachází pod oceánským dnem. Austrálie chce tyto zdroje využít.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu